Koronavirüsün belirtileri değişti!

Dünya çapında 13 milyondan fazla vakanın görüldüğü corona virüsü salgını korku ve endişe yaratmaya devam ediyor. Salgının yayılmasının devam etmesi virüsün belirtilerinin merak etmesine yol açıyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Corona virüsün birçok etkisi var. Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu" ifadelerini kullandı. Peki corona virüsü belirtileri neler?

SHABER3.COM

Belirtileri normal hastalık gibi ancak sonu ölümle dahi sonuçlanabilen corona virüsü vatandaşlarda korku yaratıyor. Corona virüsü farklı belirtileri bir arada bulundurabiliyor, bazı vakalarda büyük belirtiler görülmese de bazılarında ise dikkat çekici belirtiler ortaya çıkabiliyor. Kendisinin ya da çevresindeki kişilerin corona virüsü kaptığı düşünen vatandaşlar corona virüsü belirtilerini araştırıyor. Peki corona virüsü belirtileri neler?

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ DEĞİŞTİ!

Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsü salgını ile mücadelenin sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

* Birinci dalga tamamen bitmiş değil. Ancak yaz geldiği için insan vücudu biraz daha dirençli. Yazın çok fazla zatürre ve solunum sıkıntısı yaşamadığımız için virüsün etkisi bu şekilde gözüküyor.

* Yoğun bakım ünitelerinde halen tedavi gören hastalarımız var. Ortalama 70 yaş üzerinde ölüm görüyorduk, ancak kendi hastanemizde 50 yaş civarında kaybettiğimiz hastalarımız da oldu. Virüsün hastalık yapıcı etkisinde azalma söz konusu değil.

BİRÇOK ETKİSİ VAR”

Corona virüsü vakalarında farklı belirtilen ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Çelik, şöyle konuştu:

* Corona virüsün birçok etkisi var. Uluslararası vakalar var. Nörolojik semptomlar bunlardan bir tanesi. Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu.

* Klasik olan öksürük, ateş ve nefes darlığı idi. Halen öksürük, yüksek ateşi görüyoruz; ama bunların yanında bulantı, kusma ve ishali de görüyoruz.

* Ciltte döküntü, koku kaybı da halen görülen semptomlar. Mayıs'ta çok sık kemik ve eklem ağrıları yoğun görülmeye başlanmıştı. Haziran ayı itibarıyla yüksek ateş belirtisi devam ediyor.

“SONBAHAR'DA VAKA ARTIŞI OLABİLİR”

Sonbaharda corona virüsün artış göstermesini beklediklerini ifade eden Çelik, şu ifadeleri kullandı:

* Şu an için ikinci dalgadan söz etmek mümkün değil; çünkü biz birinci dalgada vakaları sıfırlamadık. Biz henüz hastalığı minimum düzeye indirgemedik.

* Yazın daha az seviyede olacağını söylüyorduk. Karantina, sokağa çıkma kısıtlamalarını daha erken kaldırmış olsaydık vaka ve hasta sayısı daha büyük rakamlara ulaşmış olacaktı.

* Sonbaharda insanlar daha çok kapalı alanlara gireceği için vaka sayısında artış olabileceğini söylemek şimdiden mümkün.

* Eylül ayında meteorolojik durum çok önemli. Salgının seyri, virüsün hastalık yapıcı özelliği belirleyici olacak. Sonbaharda hastalığın yüksek sayılara çıkacağından söz edebiliriz. 
<< Önceki Haber Koronavirüsün belirtileri değişti! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER