Cumhurbaşkanı danışmanı: Erdoğan ve Trump harekâttan önce anlaştı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, "Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekâtın kapsamı konusunda tam olarak anlaştılar." dedi.

SHABER3.COM

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, CNN International'a verdiği mülakatta Suriye harekâtıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan ve Trump'ın 13 Kasım'da Washington'da bir araya geleceğini belirten Aybet, söz konusu askeri harekatın yanı sıra IŞİD ile mücadele gibi konuların da görüşülebileceğini ifade etti.

"HAREKÂTIN KEYFİYETİ KONUSUNDA TAM OLARAK ANLAŞTILAR"

Aybet, "Başkan (Donald Trump ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan harekâtın keyfiyeti konusunda tam olarak anlaştılar. Yapılacak görüşmede de ABD ile paylaştığımız ortak görüşlerin bir parçası olarak IŞİD ile mücadele ve uluslararası toplumun üzerine düşen sorumlulukların ele alınacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinden gelerek IŞİD'e katılan militanların ait oldukları ülkelerce teslim alınması konusunda ABD ile hem fikir olduklarını vurgulayan Aybet, "Bu, Amerikalılarla anlaştığımız konulardan biridir. ABD'li yetkililerle bu operasyon başlamadan birkaç ay önce, ele geçirilen IŞİD militanların kontrolünü konuşmuştuk. Bu görüşülecek diğer bir konu." değerlendirmesinde bulundu.

"TRUMP'IN TWEETİNE ANLAM VEREMEDİM"

Aybet, Trump'ın harekâta dair Türkiye'ye yaptığı "limitin aşılmaması" uyarısına anlam veremediğini ifade ederek, Trump'ın askeri harekâtın ne kapsamda yapıldığını bildiğini ve başından beri ABD askerlerini ülkelerine geri döndürmek için çaba sarf ettiğini belirtti.
<< Önceki Haber Cumhurbaşkanı danışmanı: Erdoğan ve Trump harekâttan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER