O ziyareti iptal mi etti?

5 Mayıs'ta ABD'ye gideceği belirtilen Başbakan Davutoğlu'nun, dünkü MKYK toplantısında yetkisinin elinden alınmasından sonra ABD ziyaretini iptal ettiği iddia edildi.

O ziyareti iptal mi etti?

Dünkü MKYK kararından sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 5 Mayıs'ta gerçekleştireceği ABD ziyaretini de iptal ettiği iddia edildi. Davutoğlu'nun ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi bekleniyordu.

 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı ve bugün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Teşkilatlarla ilgili Genel Başkan’da olan yetkinin yeniden MKYK’ya geçmesine karar verilmişti. AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantı sona ermeden binadan ayrılması dikkat çeken Başbakan Davutoğlu konuyla ilgili henüz açıklama yapmazken, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ortada kriz olmadığını kararda Davutoğlu'nun da imzası bulunduğunu belirtmişti."BEN ÖYLE BİR SÖZ SÖYLEMEDİM"Öte yandan Davutoğlu, Doha’da bir otelde gazetecilere özetle şu açıklamalarda bulundu:

Cumhurbaşkanı'nın Zagreb’de yaptığı açıklamada partili cumhurbaşkanlığı ve benzeri alternatiflerin de olabileceğini söyledi. Sizin bu farklı alternatifler konusunda çalışmalarınız var mı? Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı'nın AB ile ilişkiler konusunda eleştirileri oldu...

Bir gazeteci arkadaş tarafından beni hayrete düşüren bir soru sorulmuş. Güya ben demişim ki başkanlık sistemini savunursam kendimi inkar etmiş olurum. Böyle bir şey kesinlikle yok. Böyle bir ifadem olduğunu bulsun birisi çıkarsın ben özür dilemeye hazırım. Olsaydı da hiç çekinmeden söylerdim. 

Şanlıurfa’da gençlerle buluştuğum zaman, gençler ‘Siz Başkanlık olursa kendiniz ile ilgili kaygı duyuyor musunuz?’ diye bir soru sordular. Ben de ‘Ben 12 Eylül Anayasası’na hayır oyu vermiş biri olarak bu anayasayı savunmam halinde kendimi reddetmiş olurum. Aksine başkanlık da dahil bu anayasanın tümden değişmesinin gerekli olduğuna inanıyorum’ dedim. Parti olarak başkanlık sistemini savunduk ve savunuyoruz. 

AB ile ilişkilere gelince. AB ile ilişkilerimizin geçmişinde karşılıklı güven sorunu yaşadığımız çok süreçler yaşadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın kaygılarının bu anlamda olması doğal. Vize muafiyetini uygulamazlarsa biz de geri kabul anlaşmasını uygulamayız.

KAYNAK: HÜRRİYET

<< Önceki Haber O ziyareti iptal mi etti? Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER