Davutoğlu’nun yeni yol haritası

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından partiden ihracı istenen eski başbakan Ahmet Davutoğlu yakın çalışma ekibiyle İstanbul'da toplantı yaptı.

SHABER3.COM

Ahmet Davutoğlu yakın çalışma ekibiyle İstanbul'da yaptığı toplantı 4,5 saat sürdü. Toplantıya sadece genel merkezin ya da il disiplin kurullarının ihracını istediği isimler değil, yurt genelinden Davutoğlu'yla birlikte hareket eden siyasetçiler de katıldı.

Ahmet Davutoğlu, Abdullah Başçı, Selçuk Özdağ ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) ihracını istediği Ayhan Sefer Üstün, toplantıda ihraç talebiyle ilgili hukuki bir çerçeve çizdi. 

Üstün, bir süre önce AKP Merkez Disiplin Kurulu üyesiydi. Toplantıya, haklarında il disiplin kurulları tarafından ihraç işlemi yapılacak eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı da katıldı.

AKP'den, ihracı istenen isimlere gönderilen resmi bir tebligat henüz yok.

İLK KARAR: TEBLİGATI BEKLEYECEĞİZ

Dün yapılan istişare toplantısında partinin eski genel başkanını, milletvekillerini ve il başkanlarını hangi gerekçeyle ihraç etmek istediğinin anlaşılmasının beklenmesine karar verildi. 

Toplantıda 30'dan fazla siyasetçi vardı.

İSTİFA ŞIKKI TARTIŞILDI

Toplantıya katılan herkes ihraca kesin gözüyle bakıyor. Ekibin bir kısmı ihraç edilmeyi beklemeden toplu bir şekilde istifa edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. 

İstifa değerlendirmelerinin ardından "parti içinde mücadeleye devam edilmesine ve tebligatın beklenmesine" karar verildi.

Davutoğlu ve ekibi tebligatın bir hafta içinde kendilerine ulaşmasını bekliyor. Bir haftalık da soruşturma ve savunma süresi bulunuyor. 

Disiplin Kurulu'ndan çıkması beklenen ihraç kararı için iki haftalık bir vakit var. Bu iki haftada Türkiye genelindeki değerlendirme toplantıları da devam edecek.

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Toplantıda bundan sonraki tutumun ne olacağı değerlendirildi." dedi.

"ELEŞTİRİLERİMİZDE HAKLIYIZ"

Üstün, "Parti yönetiminin de her ne kadar konuşulanlardan rahatsız olsa da ihraç süreci başlatacağı düşünülmüyordu. Eleştirilerimizin ne kadar haklı olduğu son süreçle birlikte ortaya çıktı." şeklinde konuştu.

Davutoğlu'nun ofisinde masaya yatırılan bir konu da genel merkezin ihraç talebinin niçin dört kişiyle sınırlı olduğuydu. 

Davutoğlu ekibi, yapılan eleştirilerin çok sayıda AKP’li tarafından aynı tonlarla yapıldığını düşünüyor.

Onlara göre ihraç talebinin sınırlı sayıda kişiyi içermesi, itiraz eden AKP’li sayısını kısıtlı göstermek üzerine kurgulanan bir siyaset.
<< Önceki Haber Davutoğlu’nun yeni yol haritası Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER