Davutoğlu'nun ihracı ''sağlam durun sert vuracağım'' anlamına geliyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) oy birliğiyle alınan karar sonucunda eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ ile Abdullah Başçı kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Bu isimlerden Selçuk Özdağ konuştu. İhraç kararıyla ilgili diğer partilerin değerlendirmeleri ise sert bir savaşın başlayacağı şeklinde.

SHABER3.COM

Gazeteduvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre ihraç talebiyle disipline sevk edilen siyasetçilerden Selçuk Özdağ, bundan sonra takip edecekleri yol haritasıyla ilgili, “Şu an bekliyoruz. Bizi hangi suç isnatlarıyla disipline vermişler onu görmek istiyoruz. Biz Türkiye daha iyi olsun daha özgür olsun daha zengin olsun diye pozitif eleştiri yaptık. Özeleştiri yapmalarını beklerdik. Ama öyle olmadı. Bakalım Yüce Divan’lık suçlarımız var mıymış! Sayın Davutoğlu ile de İstanbul’da bir toplantı yapacağız.” dedi.
 
PARTİ KİMLİĞİNİ HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre kararda Davutoğlu’nun en son katıldığı televizyon programında söyledikleri etkili oldu. 

Davutoğlu’nun değerlendirmeleri, eleştiri sınırlarının ötesinde “AKP'nin kurumsal kimliğini hedef almak” olarak yorumlandı. 

AKP'li bir yönetici, “Parti içinde eleştiri olur, fakat partinin kurumsal kimliğini hedef alan açıklamalara sadece hiçbir parti müsaade etmez.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP: İHRAÇ PARTİ KURMAYA TEŞVİK

Bu gelişmeleri ana muhalefet partisi de takip ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) MYK üyesi bir siyasetçi, Davutoğlu ve ekibine dönük tutumu, “İhraç parti kurmaya teşviktir. Bu kararı alarak Davutoğlu’nu parti kurmaya teşvik ediyorlar. Bundan olumlu sonuç alacaklarını düşünüyor olabilirler ama son yıllarda uyguladıkları tüm stratejiler gibi yanlış bir strateji.” yorumu yaptı. 

İYİ PARTİ: ERDOĞAN SERT BİR MÜCADELE YÜRÜTECEĞİNİN MESAJINI VERDİ 

Davutoğlu’nun ihraç kararını değerlendiren bir İyi Parti yöneticisi ise, “Erdoğan en sonunda yapacağını en başta yaparak çok sert bir mücadele vereceğinin mesajını verdi. Parti genel başkanlığı, başbakanlık yapmış bir isme yönelik bu şekilde ihraç süreci ‘Sağlam durun sert vuracağım’ demek.” ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Davutoğlu'nun ihracı ''sağlam durun sert vuracağım''... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER