Deprem sigortasına zam!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti bütçedeki 70 milyar liralık açığı kapatmak için zam yapmaya devam ediyor. Bu defa deprem sigortasına yüzde 16 zam geldi.

SHABER3.COM

Zorunlu deprem sigortası (DASK) asgari prim tutarları artırıldı. Asgari prim tutarları, risk bölgesine göre 40 ila 110 lira arasında değişen miktarlara yükseldi. Zam oranı yüzde 16'yı buldu. 

Mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 215 bin liraya çıktı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği'nde değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, asgari prim tutarı her halükarda deprem risk bölgesine göre birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110, 80, 60, 50 ve 40 liradan az olamayacak. 

Söz konusu miktarlar daha önce sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 lira şeklindeydi.

İnşaat ruhsat yılı, 2000 ve öncesi olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 artırılacak.

ZEMİN ÜST KAT SAYIS SEKİZ OLANA BİNALARDA YÜZDE 10 İLAVE ZAM

Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 indirilecek. Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 yükseltilecek. 

Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında kalan bodrum katlar dahil edilmeyecek.

Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe için tarife fiyatları üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak.

Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de düzenlendi. Buna göre çelik, betonarme ve karkas yapılar için söz konusu bedel 890 liradan bin 20 liraya, yığma kagir yapılar için 635 liradan 725 liraya, diğer yapılar için 310 liradan 355 liraya çıktı.

 
<< Önceki Haber Deprem sigortasına zam! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER