Destici: AYM kararlarını beğenmeyebiliriz ama yok hükmündeyi doğru bulmuyoruz

Destici: AYM kararlarını beğenmeyebiliriz ama yok hükmündeyi doğru bulmuyoruz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'yle ilgili sözlerini değerlendirerek, "Kararlarını beğenmeyebiliriz, eleştirebilir ama yok hükmünde saymak ya da küçültücü ifadelerde bulunmayı doğru bulmuyoruz." dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili kararına 'uymuyorum, saygı da duymuyorum' sözlerini değerlendiren Destici, kendilerinin de seçim barajı ile seçim yardımı konusunda Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını hatırlattı. Destici, "Her iki konuda da red kararı verdi. Biz de bunu doğru bulmadığımızı, hukukun üstünlüğüne uygun bulmadığımızı ifade ettik. Ama bütün bunları ifade ederken toplumu ayrıştıracak ya da Anayasa Mahkemesi'nin kendi varlığıyla ilgili üyelerin şahsiyetiyle ilgili hiçbir konuya girmedik. Bunu doğru bulmuyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin yapısının oluşumuyla ilgili bizim de çekincelerimiz var. Anayasa Mahkemesi üyelerinin de kimler tarafından atandığı belli. Kararlarını beğenmeyebiliriz, eleştirebilir ama yok hükmünde saymak ya da küçültücü ifadelerde bulunmayı doğru bulmuyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri sağlam olsa da korumanın ve güçlendirmenin çok önemli olduğunu kaydeden Feyzioğlu da sağduyu çağrısı yaptı. Feyzioğlu, "Eğer temellere yönelik saldırılar püskürtülmez devamı önlenmez ise Cumhuriyetimizin birliğini ve devamını sağlamakta giderek zorlanırız. Çoğulcu katılımcı demokrasiyi işletmek zorundayız. Başka türlü dışarıdan gelen saldırılara karşı bir olamayız." diye konuştu.

CİHAN
<< Önceki Haber Destici: AYM kararlarını beğenmeyebiliriz ama yok hükmündeyi... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER