Dev anne minik yavrular

Çin’in başkentinde bulunan Çangdu'daki hayvanat bahçesinde Ya Li adlı panda yılın ilk ikiz pandalarını doğurmuştu. Ardından, yılın ikinci ikizlerinin doğduğu haberi ise Makao’dan geldi.

Dev anne minik yavrular

Çin merkezi hükümetinin Makao'ya hediye ettiği pandaların ikiz yavruları oldu. “Xinxin” adlı panda üç aylık hamilelik periyodunun ardından 135 gram ağırlığındaki ilk yavrusunu dün öğleden sonra 3.45'te doğurdu. 53.8 gram ağırlığındaki ikinci yavru ise 42 dakika sonra doğdu. Ortalama ağırlığın altında bulunan bu yavrunun özel bakıma alındığı belirtildi.


Makao Panda Evi ve Chengdu Panda Üreme Araştırma Merkezi'nden uzmanlar, ilk defa anne olan Xinxin'in hamilelik ve doğum sırasında sergilediği davranışları "becerikli ve anaç" olarak nitelendirdi. Diğer memeli hayvanlarla kıyaslandığında yetişkinlerine oranla son derece küçük doğan panda yavruları ortalama 100 gram ağırlığında bulunuyor.


Yeni doğan pandalar her iki saatte bir emzirilme ihtiyacı duyuyor. Hızla büyüyen ve güçlenen panda yavruları 1.5 yaşına geldiklerinde ortalama 50 kg ağırlığa ulaşarak bambu yiyebilecek kadar güçlü ve sert dişlere sahip oluyor.

<< Önceki Haber Dev anne minik yavrular Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER