Diyarbakır'da hain saldırı

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde bugün sabah saatlerinde, HES güvenliğini sağlayan askerlere uzun namlulu silahlarla saldırı düzenleyen PKK'lılar ile askerler arasında çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre 1 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı.

Diyarbakır'da hain saldırı

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde bugün sabah saatlerinde, HES güvenliğini sağlayan askerlere uzun namlulu silahlarla saldırı düzenleyen PKK'lılar ile askerler arasında çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre 1 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı.

Bugün sabah saatlerinde Kulp İlçesi'nde bulunan Hidro Elektrik Santrali'ni korumakla görevli jandarma timine, PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma sonrasında, PKK'lılar dağlık alana kaçarken, açılan ilk ateş sonucu 1 asker şehit olurken, biri ağır 3 asker de yaralandı. 

Saldırı sonrası bölgeye takviye ekipler sevkedilirken, PKK'lıların geçiş güzergahları kobra helikopterleri tarafından yoğun ateş altına alındı. Kaçan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan geniş kapsamlı operasyon devam ediyor.KIRŞEHİRLİ ŞEHİT BİR AY ÖNCE NİŞANLANMIŞTI
Şehit Mehmet Kara'nın Kırşehir Kındam Mahallesi'ndeki baba evine Kırşehir Garnizon Komutanlığı görevlileri tarafından bugün sabah saatlerinde 112 Acil Sağlık görevlileri aracılığı ile haber verildi. Eniştesi, "Sabah Kırşehir'de komutanlıktan aradılar. Şehadet haberini bu vasıta ile öğrendik." dedi.Şehit Mehmet Kara, iki ay önce uzman çavuş olmuş, bu nedenle de bir ay önce nişanlanarak görev yerine dönmüştü. Şehidin cenazesi yarın öğle namazına müteakip düzenlenecek törenin ardından defnedilecekGENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"23 Ağustos 2015 saat 05.50’de Bölücü Terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından, Diyarbakır ili Kulp ilçesi Panak köyü bölgesinde HES barajı emniyetini sağlayan unsurlarımıza, roketatar ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuştur. Yapılan silahlı saldırıya anında karşılık verilmiş, çıkan çatışmada Kahraman bir Uzman Çavuşumuz şehit olmuş, Kahraman üç personelimiz yaralanmış, yaralılar derhal helikopter ile hastaneye tahliye edilmişlerdir.
Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı,  karadan ve havadan takviye birlikler sevk edilmiş olup  teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman Personelimize acil şifalar temenni ediyoruz."

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI DİYARBAKIR'DA
Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, askeri birlikleri denetlemek, askeri kurum ve kuruluşlarla koordinasyonu sağlamak amacıyla bugün Diyarbakır'a geldi. 2009-2011 yılları arasında Diyarbakır'da 7'inci Kolordu ve Garnizon Komutanlığı görevini yürüten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, ilk olarak Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret etti. Orgeneral Çolak, valilik binası önünde Vali Aksoy ve vali yardımcıları tarafından karşılandı.

Valilik şeref defterini imzalayan Orgeneral Çolak, daha sonra Vali Aksoy ile makamında, basına kapalı bir süre görüştü. Görüşmenin ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Diyarbakır'daki temaslarına devam etmek üzere valilikten ayrıldı.

<< Önceki Haber Diyarbakır'da hain saldırı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER