Batıyoruz: Dolar 8,50 TL'ye koşuyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında 2'nci dalga endişeleri arttı, hisse senetlerinde değer kaybı hızlandı. Dolar ve euro, Türk Lirası karşısında bugün de yeni rekorlar kırdı. Doların 8,50 TL'ye, euronun 10 TL'ye ulaşmasına ramak kaldı.

SHABER3.COM

SAMANYOLUHABER- Dünyada ve yurt içinde yeni Koronavirüs (Covid-19) vak'a sayısının artması, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı Avrupa’da yeni karantina kararları alınması hisse senetlerinde değer kaybını hızlandırdı. 

Rus hava savunma sistemi S-400'ün aktif hâle getirilmesine mukabil Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile  ve Kuzey Atlantik Antlaşması İttifakı'nda (NATO) Türkiye'ye yönelik yeni müeyyide hazırlığı yapıldığına dair haberler de Türk Lirası'ndan kaçışı hızlandırdı. 

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksinde ağustos ayı başındaki kaybının akabinde en sert haftalık düşüş bu hafta oldu. Endeks bugün yüzde 1,70 kayıpla 1.106 bin puandan işlem görüyor. BİST Bankalar günlük kaybı yüzde 2’yi aştı.

DOLAR 30 EKİM'DE 8,38 TL REKORONU DA KIRDI

Döviz kurları da yükseliyor. 22 Ekim'de politika (haftalık repo) faizini yüzde 10,25'te sabit tutması TL'yi ateşe atmıştı. Bugün Türkiye saati ile 13:12'de dolar 8,3507 TL ile tarihin en yüksek seviyesine çıktı. TSİ 17:10'da dolar 8,38 TL seviyesini de aştı.

Aynı dakikalarda Euro ise 9,79 TL ve İngiliz Sterlini 10,83 TL'den satıldı. İstanbul Kapalıçarş'da 24 ayar altının gramı 508 TL, çeyrek altın ise 830 TL. 999 ayar gümüşün gramı ise 6,35 TL oldu.  

Avrupa'da vak'a sayısının zirveye çıkması sebebiyle ülkeler tedbirleri de sıkılaştırmaya başladı. Fransa 23:00-06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygularken, İspanya’da olağanüstü hâl (OHÂL) mayısa kadar uzatıldı. 

Almanya ise sosyal aktiviteleri sınırladı. Cafe ve barlar kapatıldı, restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

VAK'A SAYILARINDAKİ ARTIŞ ENDİŞE VERİCİ

Avrupa salgının merkez üssü olurken Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hindistan, Brezilya ve Rusya’daki vak'a artışı da tedirgin edici boyutta. 

Dünya Sağlık Örgütü, ülke sınırları içinde önlemelerin alınması gerektiğini ve sağlık sisteminin oldukça ciddi bir problemle karşı karşıya olduğunun yeniden altını çizdi.

ABD vadelileri de bu hafta sert düşüş yaşadı, S&P 500 vadelileri hafta başından itibaren yüzde 6’ya yakın değer kaybetti. 
<< Önceki Haber Batıyoruz: Dolar 8,50 TL'ye koşuyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER