Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme beklentisini düşürdü

Dünya Bankası, bir ayda Türkiye ekonomisiyle ilgili yaptığı büyüme tahminini değiştirdi.

SHABER3.COM

Banka bu yıl yüzde 4.5, gelecek iki sene yüzde 4 büyümesinin beklendiğini açıkladı. Kuruluş, geçen ay yayımladığı bir başka raporda, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4.7, gelecek yıl yüzde 4.4 ve 2020 yılında yüzde 4 büyüyeceği öngörüsünde bulunmuştu.

Dünya Bankasının "Küresel Ekonomik Beklentiler (KEB)" raporunun Haziran 2018 sayısı "Gelgitlerin Dönüşü" başlığıyla yayımlandı. Küresel büyüme beklentilerini 5 ay önce yayımlanan KEB raporundaki seviyelerinde tutan kuruluş, dünya ekonomisinin bu yıl geçen sene olduğu gibi yüzde 3.1 büyüyeceği tahmininde bulundu.

2016'dan bu yana artış eğilimindeki yatırımlar ve ticaret hacminin zayıflamasıyla finansal şartların sıkılaşmaya devam etmesinin gelecek dönemde büyümeyi baskılayacağına işaret edilen raporda, gelecek yıla ve 2020'ye yönelik küresel büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2.9 olarak tahmin edildi.

'TARİFELER, 2008-2009 KRİZİNDEKİNE EŞDEĞER KAYIPLARA YOL AÇABİLİR'

Raporda, dünya ekonomisinin son 10 yıldır ilk kez dengeli bir büyüme eğilimi yakalamasına karşın artan risklerin istikrarı tehdit ettiği belirtildi.

Özellikle son dönemde artan korumacılığın büyüme beklentilerine yönelik belirsizliği artırdığı vurgulanan raporda, "Dünya genelinde tarifelerin mevcut uluslararası kuralların izin verdiği ölçüde artırılması, ticarette 2008-2009 küresel finansal krizindekine eşdeğer kayıplara yol açabilir. Bunun özellikle gelişen ve yükselen piyasa ekonomileri için ciddi sonuçları olur" uyarısına yer verildi.
Ayrıca, finansal dalgalanmalar, siyasi belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerin yükseldiğine işaret edilen raporda, gelişen ve yükselen piyasa ekonomilerinin parasal ve mali tamponlarını güçlendirmesi tavsiyesinde bulunuldu.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME BEKLENTİLERİ REVİZE EDİLDİ

Dünya Bankası, KEB raporunda bazı ülkelere yönelik büyüme beklentilerinde kısmi revizyonlar yaptı.

Buna göre, Dünya Bankası ekonomistleri, Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentilerini bu yıl için yüzde 4.5, gelecek iki sene için yüzde 4 olarak belirledi. Bir önceki KEB raporunda bu yıl için yüzde 3.5 büyüme öngörülürken, 2019 ve 2020 beklentileri yine yüzde 4 seviyesindeydi. Kuruluş, mayıs ayında yayınladığı Avrupa ve Orta Asya Ekonomik Güncelleme raporunda ise Türkiye'nin bu yıl yüzde 4.7, gelecek yıl yüzde 4.4 ve 2020 yılında yüzde 4 büyüyeceği öngörüsünde bulunmuştu.
<< Önceki Haber Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme beklentisini düşürdü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER