Dünya böyle gördü

Dünyadan Türkiye tepkileri..

Dünya böyle gördü

Reuters Haber Ajansı ilk olarak İstranbul'daki köprülerin ulaşıma kapatıldığını duyurdu.

Daha sonra Başkent Ankara'dan silah sesleri gediği belirtildi. Ardından Başkent üzerinde askeri uçak ve helikopterin alçak uçuş gerçekleştirdiği belirtildi.

Atatürk Havalimanı'nda tüm uçuşlar İstanbul'da yaşanan son dakika gelişmeleri nedeniyle durduruldu.

Associated Press Haber Ajansı da gelişmeyi son dakika olarak duyurdu.

AP, Askeri jetlerin ve helikopterlerin alçaktan uçtuğunu duyurdu, öte yandan askerin köprülerden geçişi engellediğini duyurdu.

Bild Gazetesi: “Türkiye’de darbe girişimi” ABD'nin CNN kanalı TSK'ya mensup bazı grupların yönetimi ele geçirme girişiminde bulunduğunu açıkladı.

 

Rusya'nın Russia Today internet sitesi TSK'nın internet sitesinden yayımlanan açıklamaya yer verdi. Açıklamada TSK'nın yönetime el koyduğu belirtildi.

 

İsrail'in Haaretz gazetesi TSK'nın yönetime el koyduğu iddiasına yer verdi.

 

Yine İsrail'in Jerusalem Post Gazetesi Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarına yer verdi. Başbakan'ın yönetime el koyma girişimi bulunduğunu aktardı.

 

Fınancıal Times: Türkiye'de darbe girişimi. Ordu iktidara el koyduğunu duyururken, cumhurbaşkanı hükümeti savunacağını açıkladı.

 

Kathimerini: Başbakan Aleksi Çipras'a Yunan Gizli Servisi tarafından Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili olarak bilgi verildi.

 

The Atlantic: Türkiye'deki darbe girişimi iddiaları arasında sosyal medya karardı.

 

Los Angeles Times: Darbe girişimi haberleri üzerine Türkiye'de halk ATM'lere akın etti.

Lavrov, Türkiye'deki olaylara ilişkin açıklama yaptı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bütün devletlerde tüm sorunların anayasa çerçevesinde, ölümcül çatışmalardan uzak durularak çözülmesi gerektiğini bildirdi. Lavrov şunları söyledi: "Türkiye'deki olaylara ilişkin reel zamanda bilgiler alıyoruz. Her türlü ölümcül çatışmadan uzak durulması ve tüm sorunların anayasa çerçevesinde çözülmesi gerek."
ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Türkiye için istikrar, barış ve süreklilik umduğumu söylüyorum.

ABD Dışişleri'nden Türkiye'de vatandaşlarına çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki gelişmeler üzerine, Türkiye'deki vatandaşlarına evlerinden çıkmamaları yönünde çağrı yaptı.

Avrupa Birliği'nden soğukkanlılık çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'de yaşanan olaylarla ilgili soğukkanlılık ve demokratik kurumlara saygı çağrısı yaptı.

BM'den soğukkanlılık çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, yaptığı açıklamada, BM'nin Türkiye'de ne olup bittiğini anlamaya çalıştığını söyleyerek, Türkiye'de yaşanan süreçte soğukkanlılık çağrısında bulundu.

Dış basında "Türkiye'de darbe girişimi"

Fınancıal Times: Türkiye'de darbe girişimi. Ordu iktidara el koyduğunu duyururken, cumhurbaşkanı hükümeti savunacağını açıkladı.
Kathimerini: Başbakan Aleksi Çipras'a Yunan Gizli Servisi tarafından Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili olarak bilgi verildi.
The Atlantic:
Türkiye'deki darbe girişimi iddiaları arasında sosyal medya karardı.
Los Angeles Tımes:
Darbe girişimi haberleri üzerine Türkiye'de halk ATM'lere akın etti.

Türkiye'deki olay İsviçre basınında geniş yer buldu

İsviçre basını bu akşam Türkiye'de yaşanan olaylara geniş yer ayırırken Le Matin Gazetesi, "Güvenlik güçleri Boğaz Köprüsü'nü kapattı" başlığı ile verdiği haberde ordu içindeki bir grup darbeye teşebbüs etti. Ankara'da ve İstanbul'da heyecanlı dakikalar yaşanmakta. Ankara'da askeri jetler ve helikopterler alçaktan uçarak Ankara'da tedirginlik yarattı. Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, olayı ordunun içinde bulunan bir grubun hükümete karşı ayaklanması olarak değerlendiriliyor" diye yazdı.
Blick gazetesi: "Türkiye'de askeri darbe, asker yönetime el koydu" derken, "Asker, Türkiye'de bir darbe ile iktidarı aldı. Erdoğan halkı direnişe çağırdı" başlıkları attılar.
<< Önceki Haber Dünya böyle gördü Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER