PKK'dan eski yöneticilerine silahlı saldırı

PKK, aralarında Nizamettin Taş ve Osman Öcalan'ın da bulunduğu eski üst düzey yöneticilerine saldırı girişiminde bulundu.

PKK'dan eski yöneticilerine silahlı saldırı

  • PKK'lılarla örgütün eski üyeleri arasında çatışma çıktı.
  • 'Başarsalardı aslında toplu katliam gibi bir şey düşünmüşler.'
Irak'ın kuzeyinde Erbil'e bağlı Köysancak ilçesinde terör örgütü PKK üyesi 3 kişi, örgütün eski yöneticileri Nizamettin Taş ve Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın evlerinin karşısına gizli kamera yerleştirdikleri fark edildi.

Militanlar, 24 saat sonra kameraları almaya geldiklerinde suç üstü yakalandı. Kandil'den gelen PKK'lılarla örgütün eski üyeleri arasında çıkan çatışmada bir PKK'lı yaralandı, diğer iki PKK'lıdan biri yakalandı, üçüncü kişi ise kaçmayı başardı.

Köysancak Emniyeti, olayla ilgili incelemelerini sürdürüyor. 

Olayı doğrulayan Nizamettin Taş, "Bunların PKK'lı olduğunu biliyoruz. Bunda hiçbir şüphe yok. Çektikleri görüntülerden PKK'lı oldukları anlaşılıyor. Başkalarının provokasyonu değil, bu doğrudan PKK kadrosudur. Başarsalardı aslında toplu katliam gibi bir şey düşünmüşler. Evlere baskın öncesi, keşif yapmak isterken tesadüfen yakalandılar. Olay direkt bize yönelik" diye konuştu.

PKK'nın hedefindeki Osman Öcalan ise "PKK içinde son 3-4 yıldır iç infazlar durmuştu. Abdullah Öcalan, 2006'da iç infazları durdurmuştu. Ancak şimdi bazıları, bu yasağı delmek istiyor. Bizim de can korkumuz var" dedi.

Eski PKK'lıların bir kısmı 2004 yılından örgütten ayrıldıktan sonra Köysancak'a yerleştiler. Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Ebubekir Ataç, Hıdır Sarıkaya, Hıdır Yalçın gibi çok sayıda eski örgüt mensubu, kurdukları Vatansever Demokrat Partisi (PWD) aracılığıyla siyaset yapıyorlar. 

Erbil'de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı'na da katılmayı isteyen eski örgüt mensupları, "silahın çözüm olmadığı" görüşünü savunuyorlar.

PKK, kendisinden kopan eski örgüt mensuplarının aktif siyaset yapmasını ve Erbil'de düzenlenen konferans ve kongrelere katılmasını istemiyor.
<< Önceki Haber PKK'dan eski yöneticilerine silahlı saldırı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER