Dünyanın en pahalı şehirleri

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in beş kıtada 209 şehri kapsayan 2016 yılı Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçları açıklandı. 2016 yılında dünyanın en pahalı şehri Hong Kong oldu. Geçtiğimiz yıl 99. sırada yer alan İstanbul, bu yıl 101. sırada yer aldı. En son sırada ise Namibya’nın Windhoek şehri bulunuyor.

Dünyanın en pahalı şehirleri

Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2016 yılının en pahalı şehri Hong Kong, yaşam maliyeti en düşük şehir ise Namibya’nın Windhoek şehri oldu. Hong Kong’un ardından Luanda, Zürih ve Singapur en pahalı olarak sıralandı. Tokyo ise geçen seneye göre 6 basamak yükseldi ve 5. sıraya çıktı. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 99. sırada yer alan İstanbul ise listede 101. sıraya yerleşerek, yaşam maliyeti açısından geçen yıla göre daha ‘ucuz’ bir şehir olarak listedeki yerini aldı.

Geçen sene olduğu gibi Amerikan Doları’nın değer kazanmasıyla Amerika’da birçok şehrin sıralamada yükselmesi araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından birisi oldu. Araştırmada 11. sıraya yükselen New York, Amerika’nın en pahalı şehri olmaya devam ederken, 9 basamak yükselen Los Angeles 27’nci, San Francisco ise 26’ncı sırada yer aldı. Geçen sene 50’nci sırada bulunan Washington ise 38. sırada kendisine yer buldu. Kanada Doları’nın değer kaybetmesiyle Vancuover 23 sıra düşüşle 142 sırada yer alırken Toronto’da 17 sıra düşüşle 143’üncülüğe geriledi.


Avrupa’nın pahalısı ZÜRİH

Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2016 sonuçlarına göre Zürih, Avrupa’daki en pahalı şehir unvanını koruyor. İsviçre şehirlerinden Cenevre sekizinci sırada yer alırken Bern, İsviçre Frangı’nın Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesiyle 13. sıraya yerleşti. Londra da düşüş yaşayan şehirlerden biri oldu ve 17. sırada kendisine yer buldu. 44. sıradaki Paris, 50. sıradaki Milano, 54. sıradaki Viyana ve 58. sıradaki Roma ise geçen seneki yerlerini korudu. Avrupa’da birkaç yerel para biriminin dolar karşısında kan kaybetmesi sonucu bazı şehirler sıralamada geriledi. Buna ek olarak, güvenlik unsurları, toplumsal huzursuzluk ve ekonomik göstergelerin de Avrupa’yı etkilediği görüldü.

Hong Kong, dünyanın en pahalı şehri olurken, Singapur 4, Tokyo 5 ve Şanghay 7’nci sırada yer aldı. Japonya şehirleri Japon Yeni’nin dolar karşısında değer kazanması sonucu sıralamada yükselirken, Çin Yuanı’nın değer kaybetmesi sonucu da Çin şehirleri düşüş gösterdi. Genel olarak expat (yurtdışı görevlendirme) dünyası olarak bilinen Ortadoğu’da, en pahalı şehir unvanını listede 21’inci sırada yer alan Dubai elde etti.


Dünyanın en pahalı 10 şehri

1- Hong Kong (Hong Kong)
2- Luanda (Angola)
3- Zürih (İsviçre)
4- Singapur (Singapur)
5- Tokyo (Japonya)
6- Kinşasa (Demokratik Kongo)
7- Şanghay (Çin)
8- Cenevre (İsviçre)
9- N’djamena (Çad)
10- Pekin (Çin)<< Önceki Haber Dünyanın en pahalı şehirleri Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER