ÖSYM 2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite adaylarının heyecanlı bekleyişi sürüyor. ÖSYM'nin Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarını erken açıklayıp sürpriz yapması bekleniyor... Gözler ÖSYM'de...

ÖSYM 2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre tercih yapan 1 milyondan fazla üniversite adayı ve aileleri 2013 LYS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor..

Üniversiteye giriş maratonunun ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart’ta; 5 farklı alanda düzenlenen ikinci aşama Lisans Yerleştirme sınavları LYS ise 15- 23 Haziran tarihleri arasında yurt genelinde gerçekleşmişti.


450 BİN ADAY TERCİH YAPMADI

Herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan adayların girdiği LYS sonrası tercih maratonu da 18 Temmuz tarihinde son buldu. Bu kapsamda LYS puanına göre tercih hakkı kazanan 1 milyon 559 bin 466 adaydan 1 milyon 112 bin 451'i bu hakkını kullandı. Adaylardan 446 bin 995'i ise hiçbir programı tercih etmedi.

SONUÇLAR 8 GÜNDE AÇIKLANMIŞTI

ÖSYM’nin bu yıl rekor bir hızla sınav sonuçlarını açıklaması, üniversite adaylarının heyecanını arttırdı. YGS ve LYS sonuçları, sınavların tamamlanmasının ardından 8 gün içerisinde açıklanmıştı. Adaylar tercih ve yerleştirme sonuçlarının da yine kısa süre içerisinde açıklanmasını bekliyor.

DAHA DETAYLI BİR ÇALIŞMA

Daha önce sınav sonuçlarının 8 günde açıklanması nedeniyle yerleştirme ile ilgili çalışmaların da 8 günde bitmesi beklentisi oluştu. ÖSYM yetkilileri ise sınav sonuçlarının daha kısa sürede açıklanabildiğini, ancak tercihlerle ilgili çalışmanın daha detaylı olarak yapıldığı için biraz daha zaman alabileceğini belirttiler. Öğrenciler tercihlerle ilgili formları 18 Temmuz tarihinde ÖSYM’ye vermişlerdi.
<< Önceki Haber ÖSYM 2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER