GöLATAPORT İstanbul'a yeni deniz kapısı

Salıpazarı Liman İşletmeciliği'nin hayata geçireceği Galataport Projesi’nde İstanbul’un en güzel Boğaz sahil şeridini halka açmayı planlıyor.

GöLATAPORT İstanbul'a yeni deniz kapısı

Galataport ile şu ana kadar kullanıma kapalı olan İstanbul’un en güzel sahil şeridinin halka açılması ve şehirli yaşamın yeni bir kapıdan denizle buluşması planlanıyor. Halihazırda gümrüklü saha ve antrepo alanları olarak kullanılan ve halka kapalı olan alan da farklı hizmet noktalarıyla hayata geçirilecek. 

Akşam Gazetesi’nin haberine göre; alanın yarısından çoğu olan 60 bin metrekarenin üzerinde bir alan halkın kullanımına açık meydan, sahil bulvarı, yürüyüş yolları ve yeşil alan olarak düzenlenecek. Bölgenin dokusuna uyumlu bir yerleşim planına sahip olacak olan, binaların arasında oluşturulan sadece yayalara açık sokaklardan, Boğaz’a görsel ve fiziksel erişim sağlanması hedefleniyor. 

Projenin maksimum bina yüksekliği de mevcut durumdan daha düşük olacak. Tophane Meydanı, yanındaki  park ve Boğaz’a inen kollarıyla birlikte 30 dönüme yakın alanıyla, İstanbul’un en güzel meydanlarından ve kamusal alanlarından biri olacak.

<< Önceki Haber GöLATAPORT İstanbul'a yeni deniz kapısı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER