Erdek Belediye Başkanı Erdoğan'a hakaretten görevinden alındı

Balıkesir'in Erdek ilçesi Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Sarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevden alındı.

SHABER3.COM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret davaları bütün şiddetiyle devam ediyor.

Balıkesir'in Erdek ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Sarı hakkında yerel mahkemenin verdiği 11 ay 20 gün hak mahrumiyeti cezası, Yargıtay tarafından da onaylandı.

Sarı, bu nedenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevinden alınırken, kararın infazına 18 Mart 2019 tarihinden itibaren başlandı. Aynı zamanda 'Millet İttifakı’nın Erdek Belediye Başkan Adayı da olan Sarı’nın seçime girebilmesi ile ilgili son kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek.

'CEZANIN SEÇİM SONRASINA ERTELENMESİ GEREKİRDİ'

Kararın ardından açıklama yapan Hüseyin Sarı, seçilmesine engel bir durumun olmadığını söyleyerek belediye başkanlığı adaylığının sürdüğünü söyledi. Sarı, “Aslında, bana verilen bu cezanın, seçim sonrasına ertelenmesi gerekirdi. Çünkü her meslekte işleyen süreç böyleydi ama iş bana gelince bu uygulama gerçekleşmedi” dedi.

Sarı şöyle devam etti: “28.03.2014 tarihinde, Erdek’te düzenlediğim bir mitingde, o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bir dil sürçmesi sonucunda bir sözcük kullanmışım. Bir kastım yoktu ve sehven kullanılmış bir sözdü. Sayın Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanı olduğunda herkese açtığı davaları geri almasına karşın benim davamı geri çekmedi. Açılan davada Erdek’teki yerel mahkeme bana 11 ay 20 gün hak mahrumiyeti cezası verdi. Yargıtay da bu kararı 06.12.2018 tarihinde onayladı.”

31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar Erdek Belediye Başkan Vekili olarak İbrahim Beyoğlu’na görev verdiğini belirten Sarı, “31 Mart’ta CHP ve İYİ Parti’den oluşan ‘Millet İttifakı’nın Erdek Belediye Başkan adayı olarak seçime katılması konusunda önünde hiçbir engel yok” diye konuştu.  
<< Önceki Haber Erdek Belediye Başkanı Erdoğan'a hakaretten görevinden... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER