Erdoğan hedef gösterdi Polis TTB Merkez Konseyi üyelerinin evlerini bastı

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri sabah 6.30 sularında evlerinde polis tarafından gözaltına alındı

SHABER3.COM

Afrin’e Operasyonu’na yönelik ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyerek karşı çıkan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi doktorların evlerinde polis baskın yaptı. TTB Merkez Konseyi üyesi doktorlar polis tarafından gözaltına alındı. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker gözaltıları sosyal medya hesabından duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltıları “Türk Tabipleri Birliği yetkilileri hakkında 3713 sayılı kanun uyarınca yapılmakta olan soruşturma kapsamında, 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verilmiştir.” açıklamasıyla duyurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, gözaltıları sosyal medya hesabından duyurdu.

TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş ve Nazım Yılmaz’ın gözaltı listesinde olduğu belirtiliyor.

Genel Başkan Prof. Dr. Raşit Tükel’in Ankara’da gözaltına alındığı öğrenildi. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir’de gözaltı işlemlerinin yapıldığı belirtiliyor.

Ne olmuştu?

TTB, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından YPG hedeflerine yönelik Afrin bölgesinde başlatılan operasyona ilişkin ‘savaş bir halk sorunudur’ tanımlaması yapmıştı. TTB, yayımladığı açıklamada Afrin harekatına karşı çıkmış, ‘yaşamı savunduklarını, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevleri olduklarını’ ifade etmişti.

Bu açıklamalara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise “Bu terörist sevicilerin bugüne kadar ‘Barışa evet’ dediklerini duymadık. Bunlar bugüne kadar güneydoğuda, doğuda, vatandaşlarım şehit edildi. İçeride olan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak açıklama duyduk mu? Duymadık. Bunlar bu işin içindeler.” sözleriyle tepki göstermişti. Daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Barış iklimine sahip çıkmak birincil görevimiz” diyerek Afrin operasyonuna karşı çıkan TTB hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söylemişti.

 
<< Önceki Haber Erdoğan hedef gösterdi Polis TTB Merkez Konseyi üyelerinin... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER