Erdoğan ile Merkel anlaşamadı

NATO Zirvesi için Varşova’da bulunan Merkel ve Erdoğan altı hafta sonra yeniden görüştü. Görüşmede Alman politikacıların İncirlik Üssü’nü ziyaret hakkı konusunda bir uzlaşı sağlanamadığı kaydedildi.

Erdoğan ile Merkel anlaşamadı

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Varşova’da bir araya geldi. Görüşmede Almanya-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra göç, terörle mücadele gibi konuların ele alındığı bildirildi.

NATO Zirvesi için Varşova’da bulunan Merkel ve Erdoğan, en son altı hafta önce İstanbul’da görüşmüştü.

Merkel ile Erdoğan’ın görüşmesinde, Alman politikacıların İncirlik Üssü’nü ziyaret hakkı konusunda bir uzlaşı sağlanamadığı kaydedildi. Merkel, “Bu anlaşmazlıklar bir görüşmeyle giderilemez. Ancak konuşmuş olmamızın da önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

İkili ilişkiler, Alman Meclisi’nin 1915 olayları ile ilgili tasarıyı kabul etmesi nedeniyle kötüleşmişti. Alman Meclisi, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan olayları “soykırım“ olarak nitelendirmişti.

“SOYKIRIM” GERİLİMİ SONRASI İLK TEMAS

Türkiye Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilisi Erdoğan-Merkel görüşmesi ile ilgili bilgi verdi. NATO konularının etraflı bir şekilde ele alındığına vurgu yapan Türk yetkili, Türkiye-AB anlaşmasının ulaştığı noktadan duyulan memnuniyetin ifade edildiğini aktardı.

Merkel’in mülteci akınında sağlanan gerilemeyi ciddi bir başarı olarak tanımlayarak bundan duyduğu memnuniyeti aktardığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, “İki lider bunun devam ettirilmesi konusunda mutabık olduklarını beyan ettiler. Merkel bu süreçte Türkiye’nin üstlendiği yükten dolayı teşekkürlerini ifade etti” diye konuştu.

Federal Meclisin soykırım kararının da gündeme geldiğini aktaran Cumhurbaşkanlığı yetkilisi şunları kaydetti:

Ermeni tasarısı yine gündeme geldi. Biz bu konudaki hayal kırıklığımızı ve rahatsızlığımızı Sayın Merkel’a ilettik. Sayın Şansölye de bu kararın Türk-Alman ikili ilişkilerine gölge düşürmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini, kararlılıkları olduğunu ifade ettiler. Tabi bununla ilgili ne tür adım atacakları kendilerinin takdiri göreceğiz.”

Erdoğan’ın ayrıca Almanya’nın EURO 2016’dan elenmesinden ötürü Merkel’e üzüntülerini aktardığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı yetkilisi Erdoğan’ın, “İyi bir maç oldu ama Fransa kazandı, artık pazar günü hep birlikte göreceğiz” değerlendirmesinde bulunduğunu aktardı.

Bu arada Erdoğan Merkel dışında çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi. ABD Başkanı Obama ile ayaküstü sohbet eden Erdoğan Ukrayna, Finlandiya, Bosna Hersek, Azerbaycan, İngiltere liderleriyle ikili görüşmelerde bulundu. Erdoğan ayrıca Kanada, Bulgaristan, İtalya, Fransa ve Litvanya başkanlarıyla da ayaküstü sohbet etti.

TÜRKİYE’NİN RUSYA POLİTİKALARI

Rusya’nın bölgenin önemli bir ülkesi olduğuna vurgu yapan üst düzey cumhurbaşkanlığı yetkilisi Türkiye’nin küresel terörle beraber ortaya çıkan güvenlik tehditlerine cevap verebilmek için Rusya ile diyalog ve caydırıcılığı eşzamanlı yürütme yaklaşımını benimsediğini aktardı. Yetkili, “Rusya’nın terörle mücadeleye angaje edilmesi konusunda bir görüş birliği içerisindeyiz. Bu genel olarak ittifak içerisinde kabul edilmiş bir bakış açısı” diye konuştu.

PKK HASSASİYETİ

Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirvenin genel oturumu ve akşam yemeği sunumunda terör ve Suriye savaşı kaynaklı Türkiye’ye yönelik tehditlerin minimize edilmesiyle ilgili tedbirler alınması yönündeki beklentisini aktardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye savaşının sona erdirilmesi, mülteci krizinin çözümlenmesi, IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı etkin mücadele edilmesi konularında NATO ittifakı ve üye ülkelere beklentilerini aktardığını söyleyen Türk yetkili, PKK terör tehdidini gündeme getirdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Dünya IŞİD’e karşı daha duyarlı ve etkin mücadeleden yana ama aynı zamanda biz PKK tehdidinin de Türkiye açısından aynı öneme sahip olduğunu söyledik. PKK’nın Suriye uzantısı PYD, YPG gibi örgütlerin hem Suriye hem Türkiye açısından yol açtıkları güvenlik tehditlerini dile getirdik ve bütün terör tehditlerine karşı ortak mücadele konusunda imkân ve kabiliyetler nasıl artırılabilir diye detaylı bir şekilde konuştuk.”

İNCİRLİK’TE 240 ALMAN ASKERİ VAR

Türkiye, Alman Federal Meclisi’nde alınan karar nedeniyle Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin İncirlik Askeri Üssü’ne yapacağı ziyarete izin vermemişti. Ankara bir Alman gazeteci grubunun ziyaretini de engellemişti.

İncirlik Üssü’nde 240 Alman askeri görev yapıyor. Üste Alman Ordusu’nun Tornado tipi savaş jetleri bulunuyor.

Jetler IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyona destek kapsamında istihbarat toplama ve aktarma amacıyla görev yapıyor.

MUHABİR AJANS
<< Önceki Haber Erdoğan ile Merkel anlaşamadı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER