'Eş veya arkadaş masajı sakatlanmaya yol açabilir'


Bel ve boyun fıtıkları, eklem burkulmaları, romatizma ve kireçlenme gibi rahatsızlıklar vücutta ciddi ağrılara neden olabiliyor. Uzmanlar, bu ağrıların kulaktan dolma bilgilerle ve yanlış yöntemlerle giderilmeye çalışılmasının sakatlanmalara ve kalıcı hasarlara yol açabildiğine dikkat çekiyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda Uz. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, ağrılarla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Dr. Demircioğlu, eş veya arkadaş masajının yanlış uygulanması durumunda ağrıları artırarak sakatlığa neden olabileceğine değindi.

HER BEL AĞRISI FITIKTAN KAYNAKLANMIYOR

Bel ağrıların büyük çoğunluğunun fıtıktan kaynaklandığı düşünülse de belde meydana gelen ağrıların yüzde 85'inin yumuşak doku zedelenmelerinden kaynaklandığını anlatan Dr. Demircioğlu, "Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kişinin yakınmasına neden olan bel ağrısının kaynağının belirlenmesidir. Yumuşak doku zorlanmaları veya güçsüzlüğünden kaynaklanan ağrıların önemli bir kısmının tedavisi egzersizle güçlendirme ve beli doğru kullanmayı sağlama ile giderilmektedir." dedi.

SERT ZEMİNDE YATMANIN BİLİMSEL BİR FAYDASI YOK

Bel ağrılarında yapılan en büyük yanlışlardan birinin de sert zeminde yatılması olduğuna değinen Dr. Demircioğlu şöyle devam etti: "Sert zeminde yatmanın bel ağrılarına iyi geldiği yönünde hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Çok sert ve kemik çıkıntılarına baskı yapacak bir zemin istirahat için uygun değildir. Bel ağrılarında verilen yatak istirahati ne çok sert ne de çok yumuşak olmayan yataklarda yapılmalıdır. Kişinin omurga biyomekaniğini bozmayan ortopedik bir yatakta istirahatin gerçekleştirilmesi en doğru yaklaşımdır."

KORSE YARARDAN ÇOK ZARAR VEREBİLİR

Beldeki en küçük bir ağrıda bile korse kullanılmasının yanlış olduğunu vurgulayan Dr. Demircioğlu, "Korse kullanılması çok kısıtlı bir alanda ve kısıtlı bir süre için önerilmektedir. Korse kullanımının 3 haftadan kısa tutulması gerekmektedir. Uzun süreli korse kullanımları bel kas kuvvetlendirme programlarının tam tersi kasları güçsüz bırakacağı için zararlı olabilmektedir. Beli kuşakla sarmak bile korse ile aynı olumsuz etkiyi gösterebilmektedir." uyarısında bulundu.

FİZİK TEDAVİ SEANSLARI BİTSE DE DİKKATLİ DAVRANIN

Özellikle bel ve boyun ağrılarından sonra fizik tedavi, ilaç ve cerrahi gibi birçok tedavi seçeneği bulunduğunu hatırlatan Dr. Demircioğlu, fizik tedavi seansları ile ilgili şu uyarıyı yaptı: "Tedavilerden sonra tedbirsiz ve dikkatsiz davranmak yaşanan ağrının tekrarlanmasına neden olabilmektedir. Gerek cerrahi müdahaleler gerek fizik tedavi sonrasında hastalara düşen belli görevler bulunmaktadır. Doğru egzersiz programlarıyla bel, karın ve boyun kaslarının güçlendirilmesi gerekir. Bununla birlikte hastaların zararlı yaşam alışkanlıklarını da değiştirmesi çok önemlidir. Fiziksel aktivite hayatın her alanına katılmalıdır."

EKLEM AĞRILARINA SICAK YERİNE SOĞUK UYGULANMALI

Önceden teşhisi konulmamış ve ani gelişen eklem ağrılarında ilk tercih edilen yöntemin soğuk uygulama olması gerektiğine değinen Dr. Demircioğlu şunlara değindi: "Bilek burkulması, dirsek, el bileği, omuz ve diz gibi eklemlerde ortaya çıkan ağrının kaynağı ödem, tendon kopması ya da kaslardan olabilir. Ağrının olduğu alana sıcak uygulanması var olan bir ödemin artmasına neden olabilmektedir. Eklem ağrılarında soğuk uygulamanın tek yan etkisi kas spazmı olurken sıcak uygulama çok daha ciddi tablolara neden olabilmektedir."

ARKADAŞ MASAJI İLE AĞRILARDAN KURTULMAYA ÇALIŞMAYIN

Eklemlerde meydana gelen ani ağrılara ilk seçenek olarak masaj uygulamanın yanlış bir yaklaşım olduğuna dikkat çeken Dr. Demircioğlu "Profesyonel ellerde yapılmayan masaj zaten dokularda var olan hasarı daha da artırabilir. Bu dönemde yapılması gereken soğuk uygulama ile ağrılı bölgeyi bandajla istirahate almak olmalıdır. Ağrılı eklemi bandajlamak eklemi hareketsiz hale getirerek istirahate alacağı gibi, var olan ödemin genişlemesini kontrol altına almaktadır." dedi.

KAPLICA ROMATİZMANIZI TETİKLEYEBİLİR

İltihaplı eklem romatizması olan hastalar ağrılarından kurtulmak için kaplıcaları tercih ettiğini ifade eden Dr. Demircioğlu, "Özel durumlarda tedaviyi destekleyici olarak tavsiye edilebilen kaplıcaları, birebir tedavi yöntemi olarak görmek doğru değildir. Özellikle iltihaplı eklem romatizması olanların doktor görüşü olmadan kaplıcalara gitmemesi gerekir. Sıcak uygulamanın genel etkileri nedeniyle eklemlerde var olan ödem ve iltihabı artırarak romatizmal ağrıların şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Sıcak uygulamadan fayda görecek, su içi egzersizlerden yararlanacak ve kaplıcalardaki minerallerden fayda görecek hastaların bu alanlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Kireçlenme rahatsızlığı olan hastaların kaplıcalara gitmesi olumlu sonuçlar verebilmekle birlikte, kireçlenme akut dönemlerinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Hastaların kaplıcaya gitmeden önce bir doktora gitmesi ve uzman desteği alarak hareket etmesi doğru olacaktır." tavsiyelerinde bulundu. CİHAN
<< Önceki Haber 'Eş veya arkadaş masajı sakatlanmaya yol açabilir' Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER