Evde çalışma kâbusa dönüştü

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının başlarında evden çalışmanın keyifli olduğu söylenirken, zamanla durum değişti. Masa başında çalışanlar, “Artık mesai saati diye bir şey yok. Hafta sonu, hafta içi ayrımı da ortadan kalktı. Her an iş istenebiliyor.” diyor.

SHABER3.COM

Evden çalışanlar ne yaşıyor, çalışma şartları bahsedildiği gibi rahat mı? Aylardır evden çalışan ve neredeyse bütün günü bilgisayar başında geçiren beyaz yakalılar anlattı. 

Kurum içi eğitmenlik yapan Serap, 2020 yılı mart ayından bu yana evden çalışıyor. Bir yandan dört yaşındaki kızının bakımıyla ilgileniyor bir yandan da artan iş yüküne yetişmeye çalışıyor. “51 yaşındayım ilk defa böyle bir şey yaşıyorum.” diye tarif ediyor hislerini. 

Salgın öncesi 08:00-17:00 olan mesai saati, evden çalışmayla birlikte tamamen değişmiş. Son dönemde masa başında çalışanların sık sık, “Artık mesai saati diye bir şey yok. Hafta sonu, hafta içi ayrımı da ortadan kalktı. Her an iş istenebiliyor.” diyor. 

GECE YARISI BİLE E-POSTAYA CEVAP İSTENİYOR

Benzer durumları yaşayan başka bir isim ise Duygu. İlk zamanlarda evden çalışmanın keyifli olduğunu söyleyen Duygu, bunun çok hızlı değiştiğini kaydediyor: “Evden çalışmanın kalıcı olduğu anlaşılınca yöneticilerde 24 saat hizmet verebiliriz algısı oluştu. Özel hayatımız ihlâl edilmeye başlandı. Gece yarısı yollanan e-postalar, gün boyu süren mesajlaşmalarla tüm hayatınız iş haline geliyor. Belki sizden bir iş talep edilmiyor, ancak sürekli mesajlaşmaları takip etmeniz gerekiyor. Evdeyken başka iş yapsanız dahi, aklınız hep işte oluyor.”

 

FİZYOLOJİK SORUNLAR ARTIYOR

Uzun çalışma saatlerinin insan fizyolojisinde ciddi sıkıntılar oluşturduğunu belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Komitesi Üyesi Dr. Deniz Erdoğdu, bu dönemde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı uyarıyor. 

Erdoğdu, “Birikimli travma bozukluğu dediğimiz bir hastalık var. Çok uzun süreler boyunca aynı işleri, kötü ergonomik şartlar altında, bilgisayar başında yapan kişilerde ortaya çıkıyor. Kişilerde boyun ağrısı, boyun fıtığı, kulunçlar, kas ağrıları, el bileğinde sinir sıkışması, eklem ağrıları, kireçlenme ve sırt ağrısına sebep oluyor.” diyor.

"İŞ VE ÖZEL HAYAT İÇİÇE GİRDİ, PSİKOLOJİLER BOZULDU"

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Yunus Hacımusalar, Duvar'a verdiği mülakatta iş ve özel hayatın iç içe girmesinin psikolojik problemlere yol açtığını anlatıyor. 

“Çalışırken, çocukların bakımı, ev işleri ve gündelik hayata dahil pek çok şeyle aynı anda ilgilenmek strese yol açıyor.” diyen Hacımusalar, tedavi edilmeyen stres ve kaygı durumunun ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor. 

Psikolojik rahatsızlık yaşayanlarda uyku düzensizliği, iştah bozukluğu, iş performansında belirgin düşüş, sosyal ilişkilerde bozulma gibi belirtiler görülebileceğini belirtiyor. Hacımusalar bu belirtilerden bazılarını ya da tümünü yaşayanların mutlaka uzman desteğine müracaat etmesini tavsiye ediyor.
<< Önceki Haber Evde çalışma kâbusa dönüştü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER