Faciadan kurtulan madenci: Kazadan sonra psikolojik tedavi gördüm


Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma maden faciası ceza davasında, rahatsızlanarak ambulansa alınan tanık Ahmet Mutluer, yeniden dinlendi. Mutluer, kazadan sonra psikolojik tedavi gördüğünü söyledi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ceza duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam ediliyor. Davanın yedinci duruşmasının birinci celsesinde sabah ifadesinin alındığı sırada rahatsızlanan ve ambulansa götürülen madenci Ahmet Mutluer, yeniden hakim karşısına çıktı. İfade veren Mutluer, madende iş baskısının yoğun olduğunu iddia etti. Mutluer, "Önce iş baskısı arttı. Emniyetsizlik arttı. Bacalar ısınmaya başladı. Havanın serin olması gereken yerde sıcaklık artışları başladı." dedi. Madende eğitimlerin yetersiz olduğu iddiasında bulunan Mutluer, "Bize düzenli eğitim verilmedi." şeklinde konuştu. Üretim baskısının arttığını da iddia eden Mutluer, "Üretim baskısı artmaya başlamıştı. Bir vardiya bin 500 ton kömür çıkarıyorsa diğer vardiyalardan 2 bin ton kömür çıkarılması isteniyordu. Nefes almakta güçlük çekiyorduk. Sıcaktan bunalıyorduk. Bu şartlarda çalışıyorduk." diye konuştu. Mutluer mahkemeye 2012 yılında özel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş fotoğrafları sundu.

Madende en sonra işten çıkarılan 2 bin 800 kişi arasında olduğu öğrenilen Mutluer, kazadan sonra psikolojik tedavi gördüğünü de ifade etti. Yeniden işe alınmalar için dava açtığını söyleyen Mutluer'e sanık avukatları tarafından, "Psikolojik tedavi gördüyseniz neden yeniden işe alınmak için dava açtınız?" yönünde soru yöneltildi. Sanık avukatlarının sorusuna maden şehidi ailelerinin avukatları itiraz etti. Avukatlar arasında sözlü atışma da yaşandı.

Ayrıca mahkeme başkanı Aytaç Ballı, Mutluer'in mahkemeye sunduğu 2012 yılında çekilmiş fotoğraflar üzerinde soru yöneltti. Ballı, "Bu fotoğrafların çekildiği makinenin antigruzlu makine olup olmadığını da bilmiyoruz." yorumunda bulundu. Mağdur ailelerin avukatlarının fotoğraf karesinde yer alan kişiler üzerinden sorduğu soru üzerine Mutluer, fotoğraftakilerin tutuklu sanıklardan İsmail Adalı ve Akın Çelik olduğunu söyledi. Mutluer'in ifadesi sırasında zaman zaman rahatsızlandığı ve konuşmakta güçlük çektiği gözlendi.

Duruşmaya öğle arasından sonra devam edilecek. CİHAN
<< Önceki Haber Faciadan kurtulan madenci: Kazadan sonra psikolojik tedavi... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER