Fransız uzman: Mutasyonlar üç haftadır oyunun kuralını tamamen değiştirdi

Fransa Bilim Konseyi Başkanı Jean François Delfraissy, Fransa'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında tekrardan sokağa çıkma yasağının uygulanabileceğini belirterek, “Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi.” dedi.

SHABER3.COM

Yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) yeni mutasyonları dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor.

Fransa Bilim Konseyi Başkanı Jean François Delfraissy, Covid-19 mutasyonları hakkında bir Fransız televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Durumu tamamen değiştiriyor, Covid-19 aşısının etkisini azaltıyor." ifadelerini kullandı.

Konsey Başkanı Delfraissy, Covid-19'un mutasyonlarının özellikle başşehir Paris'te olmak üzere ülke genelinde artmaya devam ettiğinin altını çizdi. 

Virüsün Güney Afrika mutasyonunun, Covid-19 aşısının etkinliğini yaklaşık yüzde 40 oranında azaltabildiğini belirten Delfraissy, son haftalarda birkaç yeni mutasyonun daha Fransa'ya girişinin durumları değiştirdiğini ifade etti.

"DAHA HIZLI YAYILIYORLAR"

Delfraissy, "Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi. Çeşitli şekillerde ortaya çıkıyorlar ve daha yüksek bulaşma faktörlerine sahipler. Daha hızlı yayılıyorlar." dedi.

Bulaşmaların yaklaşık yüzde 2'sinin mutasyona uğramış virüs olduğunun tespit edildiğini dile getiren Delfraissy, "Araştırmalarımız, mutasyona uğrayan virüsü taşıyan vaka sayısının çok daha yüksek olduğu yönünde. İngiliz virüsünün, Paris kenti de dahil olmak üzere bazı bölgelerde bulaşma oranının yüzde 9'unu oluşturduğu tespit edildi." ifadelerini kullandı.

"TEKRAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK"

Konsey Başkanı tekrar karantinaya girme kararının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, "Muhtemelen kontrol altına alınmaya çalışılacak. Tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanacak." dedi.

Aynı zamanda Fransa'da aşılama konusuna değinen Delfraissy, Covid-19 mutasyonlarının ortaya çıkmasının Fransa'da uygulanan aşı stratejilerini de değiştirebileceğini vurguladı. 

Delfraissy, İngiliz mutasyonunun aşıya duyarlı olduğunu belirterek, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarının aşılamalara karşı direncinin daha güçlü olduğunu ve aşının etkisini yüzde 40 azaltabildiğini ifade etti.

Fransa’da toplam vak'a sayısı 3 milyon 53 bin 617’ye, can kaybı ise 73 bin 49’a yükseldi.
<< Önceki Haber Fransız uzman: Mutasyonlar üç haftadır oyunun kuralını... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER