Goldman Sachs, Türkiye'nin büyüme tahminini yine aşağı çekti

Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin 2019 yılı için büyüme görünümünü aşağı yönlü revize ederek eksi yüzde 1,5'ten eksi yüzde 2,5'e düşürdü.

SHABER3.COM

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin büyüme görünümünü düşürdü.

Goldman Sachs ekonomistleri Kevin Daly ve Clemens Grafe, 10 Mayıs tarihli raporlarında, "Türk Lirası üzerindeki değer kaybı baskısındaki artışın muhtemelen kısa vadede büyüme üzerinde somut olumsuz etkisi olacak ve bunun ötesinde, ekonomi, bir süre için ekonomik büyüme üzerinde baskı yapmasını beklediğimiz önemli bir bilanço ayarlamasına ihtiyaç duyuyor." dedi.

TL'DEKİ DEĞER KAYBI 

Goldman, Türk Lirası'nın karşı karşıya kaldığı yeni bir değer kaybı baskısı dikkate alındığında, ilk çeyrekte GSYH'de görülen artışın ikinci çeyrekte tersine dönmesi ile birlikte Türkiye ekonomisi için büyüme görünümü tahminini eksi yüzde 1,5'ten eksi yüzde 2,5'e düşürdü.

Goldman, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), Türk Lirası'na istikrar kazandırma çabalarının bir parçası olarak, önümüzdeki aylarda gösterge faizi artırmak zorunda kalacağını belirtti.

Goldman, "Büyüme üzerindeki zirve negatif etki geride kalmasına rağmen, borçluluğu azaltmanın ikinci ayağı ve daha sıkılaşan finansal koşullar faaliyet üzerinde önemli baskısını sürdürecek" değerlendirmesinde bulundu.

<< Önceki Haber Goldman Sachs, Türkiye'nin büyüme tahminini yine aşağı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER