Görevdeki savcı Youtube'dan seslendi: Kimse bizi kedi köpek gibi aşılayamaz

Viranşehir'de Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Eyyüp Akbulut'un, Türkiye'deki koronavirüs sürecinde atılan adımlarla ilgili yayınladığı video sosyal medyada gündem oldu.

SHABER3.COM

Eyyüp Akbulut, YouTube hesabından paylaştığı videoda, koronavirüs salgını boyunca atılan adımlarla ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu. Akbulut, salgında hukuk devletine yakışmayan uygulamalar görüldüğünü ve bunların büyük mağduriyetlere neden olduğunu dile getirdi.

Akbulut, alınan tedbirlerle ilgili olarak il idaresi kanununun zikredildiğini ve işlemlerin 11C ve 66. maddeler uyarınca yapıldığını ifade etti. Akbulut, "Fakat bir kanunda 'Vali gereken tedbirler alır' denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu kanuna istinaden yapamazsınız" diye konuştu. 

"İŞİM GEREĞİ GEREKLİ CESARETİ GÖSTERİYORUM"

Akbulut sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

"Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın ön gördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Çünkü pek çok insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler yetkililer tarafından giderilmezken, ortada soruşturma açılmasını gerektirir pek çok iddia varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez.

Aşının prospektüsünde yer alan yan etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var denemez. Ben aşı karşıtı birisi değilim, mesleğim icabı adıma aşı tanımlandığı için araştırmaya başladım. Ve araştırırken de medyada bilimsel verilerle de desteklenen, tıp sahasında uzman kişilerin beyanlarını, raporlarını gördüm. Bunlar kan dondurucu ifadeler. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar kabul edip soruşturma yapmak zorunda. Fakat bu dillendirildiği zaman insanlar cesaret edemiyor. Ben işim gereği gerekli cesareti gösteriyorum."

"KİMSE BİZİ KEDİ KÖPEK GİBİ AŞILAYAMAZ"

Aşı zorunluluğuna karşı çıktığını belirten savcı, "kimse turistler gelecek diye bizi kedi köpek gibi aşılayamaz" dedi. Kendisinin bu konuda başlattığı soruşturmayla ilgili çeşitli ikazlarda bulunulduğunu ifade eden savcı Akbulut, "ben muhtemelen işimi kaybedeceğim ama haysiyetli bir hukukçu olarak haksızlık karşısında susamazdım" diye konuştu. Uyuşturucu operasyonu yapması gereken polislerin maske mesafe kontrolü için görevlendirildiğini belirten Akbulut, bazı siyasilerin bu maske-mesafe kuralını hiçe saymalarına da tepki gösterdi ve hukuk herkes için eşit uygulanmalı diye konuştu. Bu kaydın her yerde yayılmasını istediğini belirten Eyyüp Akbulut, basının da sansür uygulamasından dert yandı.

JET SORUŞTURMA

Diğer yandan Şanlıurfa Valiliği genelgeleri eleştiren savcı Eyüp Akbulut hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.Havuz medyasına göre de Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi Akbulut ile ilgili inceleme başlatıp, müfettiş görevlendirdi. 
Akbulut, yayınladığı videoda "muhtemelen işimi kaybedeceğim" demişti

<< Önceki Haber Görevdeki savcı Youtube'dan seslendi: Kimse bizi kedi... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER