Gülen'in avukatı: Faili meçhul cinayetler aydınlatılmalı


Fethullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 2000-2013 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili başlatılan soruşturma ile ilgili olarak, "Temennimiz, yapılmak istenilenin gerçekten faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması olmasıdır. Faili meçhul cinayetlerin Sayın Gülen ya da Camia mensuplarına yıkılmak istenmesi değil." dedi.

Avukat Nurullah Albayrak yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 2000-2013 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili başlatıldığı ifade edilen inceleme üzerine, bir kısım kişiler tarafından 'kişisel iftiralar' doğrultusunda, Sayın Gülen ve hizmet camiası somut hiçbir bilgi, belge, emare ve delil başlangıcı yokken sorumlu gösterilmek istenmektedir.

Şunu açık olarak ifade edelim ki, sıfatı, makamı, grubu, cemaati, cemiyeti, adı, sanı ne olursa olsun kirli ve faili meçhul cinayet kim ya da kimler tarafından işlenmişse tespit edilmeli ve yargı önünde hesapları sorulmalıdır. Bunun tespiti ülkemiz adına bizlere sadece güven verir.

Ancak, gerçekten faili tespit edilmeyen suç kalmasın inancı ve isteğiyle hareket edilecekse, peşin olarak fail tanımlaması yapmaktan vazgeçilmelidir. Fail tanımlaması yapılıp sonra inceleme başlatılması, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması değil birilerinin üzerine yıkılma girişimi olmadan öteye geçemez. Ülkemiz açısından bir anlam ifade etmediğinden 'masumiyet ilkesini' yok sayan açıklamalar yapılmamasına değil de, en azından soruşturmaların yargılama makamları nezdinde yürütülmesine dikkat gösterilmelidir.

Cinayetler, suikastlar ve faili meçhuller hakkında bilgi sahibi olanlar da bildiklerini derhal soruşturma makamına intikal ettirmelidir. Temennimiz, yapılmak istenilenin gerçekten faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması olmasıdır. Faili meçhul cinayetlerin Sayın Gülen ya da Camia mensuplarına yıkılmak istenmesi değil."
CİHAN
<< Önceki Haber Gülen'in avukatı: Faili meçhul cinayetler aydınlatılmalı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER