AKP'yi sarsan istifa

30 Mart seçimlerinde yasa gereği zorunlu olarak istifa ettikleri AKP MKYK’da, bir de tepki istifası yaşandı

AKP'yi sarsan istifa

AKP kurucularından olan ve partinin MKYK üyeliği görevini yapan görme engelli eski milletvekili Lokman Ayva'nın, verilen sözlerin tutulmadığı için MKYK’daki görevinden istifa ettiği ortaya çıktı.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, AK Parti’nin kongreden sonraki en üst karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim kurulu’na (MKYK) 4 yeni üye geldi. 30 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçilen Fatma Şahin, Menderes Türel, Edip Uğur’un, yasa gereği zorunlu olarak istifa ettikleri AK Parti MKYK’da, bir de tepki istifası yaşandı. Görme engelli olan parti kurucusu ve İstanbul eski milletvekili Lokman Ayva, seçimlerde yeterli oranda engelli adayın gösterilmemesine tepkisini istifayla ortaya koydu. Bu istifalarla MKYK’da boşalan 4 koltuğa, son kongrede yedek MKYK üyelikleri için yapılan seçimlerde en yüksek oyu alan 4 genç isim oturdu.

AK Parti MKYK’nın yeni üyeleri 1969 doğumlu İstanbul milletvekili Tülay Kaynarca, 1980 doğumlu İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 1981 doğumlu Konya Milletvekili Mustafa Akış ve 1982 doğumlu İstanbul Milletvekili Mehmet Muş oldu.

İlk toplantı yarın

AK Parti MKYK seçim sonrası ilk toplantısını yarın (pazartesi) yapacak. MKYK’daki 4 üyelikten 3’ü Belediye başkanı seçilmeleri nedeniyle yasa uyarınca başkaca bir görev üstelenemeyecekleri için milletvekillikleri de düşürülen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un “zorunlu” istifaları nedeniyle boşaldı. MKYK’da bir üyelik ise görme engelli eski İstanbul Milletvekili, partinin kurucularından olan Lokman Ayva’nın tepki istifasıyla boşa çıktı. Ayva, bu kararının gerekçesini anlatırken, “MKYK’da her ilde mutlaka bir engellinin belediye meclis üyeliklerine aday gösterilmesi kararı alınmıştı. Ancak bu söz tutulmadı. O nedenle 19 Şubat itibariyle MKYK’dan istifa ettim. Engellilerin belediye meclislerindeki 1 üyeliğine dahi ihtiyaç duyuluyorsa, buyursunlar benim MKYK’daki koltuğumu da alsınlar” ifadelerini kullandı.

Lokman Ayva, şu bilgileri de verdi: “Sadece İstanbul’da 2004’te 15, 2009’da 13 engelli belediye meclis üyemiz vardı. Bu soyu son seçimlerle 4’e düştü. Demek ki MKYK kararlarının bir anlamı yokmuş. O zaman benim bu kurulda kalmamın da bir anlamı yok.”
<< Önceki Haber AKP'yi sarsan istifa Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER