ANKA'nın

Türkiye'de geliştirilen Türk İnsansız Hava Aracı ANKA'dan sonra, silah taşıma kapasitesi olan SİHA'lar üretilecek.

ANKA'nın

Türkiye'nin 2005 yılında başlayan kendi askeri teknolojisini geliştirme çabası ANKA'nın üretilmesiyle bir yola girmişti. ANKA geçtiğimiz pazar günü yapılan testlerde tam performans göstererek başarılı olmuştu. ANKA için bundan sonraki süreç seri üretim olacak.

Türk Savunma Sanayi açısından stratejik bir önemi olan ANKA projesindeki son gelişmeleri Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar TRT Haber'e anlattı. 

Bayar, şunları kaydetti:

"Son yaptığımız uçuşla ANKA projesi artık tasarım programının ilk faz hedeflerini sağladı. Bunlar neydi: 18 saat havada kalabilmek, 200 kilometrede veri linkiyle görüntü aktarabilmek, 23 bin feet irtifaya çıkabilmek ve gece ve gündüz şartlarında otomatik iniş kalkış sağlayabilmek. Bunların hepsini sağlamış durumda.  Bu hafta pazar günü kalktı uçağımız 9 gibi, pazartesi günü sabaha karşı 3 gibi indi. Bu arada da söylediğimiz kriterleri yerine getirdi son uçuşuyla.""ANKA'nın seri üretimi için imzalar bu yıl ortasında atılacak ve 2014'te seri üretim başlayacak" diyen Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar şöyle devam etti.

"Tasarım döneminde geliştirilen prototip uçaklarımızı kısmi bir görev icrası için göreve alacağız. Bu silahlı kuvvetlerin envanterine alım olmayacak TAİ'nin yönetiminde bu uçakları belli bir hizmet vermeye silahlı kuvvetlere başlayacağız. Bu da bu uçaklar için tecrübe artırımı sağlayacak bir yöntem olacak. ANKA'yla Türkiye Amerika'da Predatör, İsrail'de Heron kategorisinde bir uçak sahibi oluyor. ANKA'nın üretildiği Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nde de büyük heyecan yaşanıyor. TAİ tesislerinde ANKA seri üretime girecek.
 Ancak bununla sınırlı kalınmayacak. ANKA'nın abisi niteliğindeki stratejik iha için çalışmalar hemen başladı. SİHA olarak nitelendirilen bu araç silah taşıma kabiliyetini de barındıracak."

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER