Çiğköftede akıl almaz sahtekarlık!

Çiğköfte sandığınız şey aslında bakın ne?

Çiğköftede akıl almaz sahtekarlık!

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, etsiz çiğköfte konusunda uyarıda bulundu. Köse ''Bulgurun su kaldırma kapasitesinden faydalanarak çiğ köftenin içine yüksek oranda su koyup, halka çiğ köftenin kilo fiyatıyla su satan üreticiye dur deyip, merdiven altında yapılan hijyen olmayan çiğköfteye dikkat diyoruz'' dedi.

Hayrettin Köse, son zamanlarda sayısı hızla artan Türk damak tadının vazgeçilmezi çiğ köftenin, son zamanlarda da sayısı hızla artan işletmelerce toplumun sağlığı düşünülmeden 'merdiven altı' diye tabir edilen yerlerde üretim yapıldığını öne sürdü. Köse şu açıklamayı yaptı:

"Türk Standartları Enstitüsü (TSE), piyasada hijyen kurallarına riayet etmeyen, ürün içeriği bakımından insan sağlığına zarar veren maddeler kullanan, çok sayıda merdiven altı çiğ köfte üreticilerine dur demek için kısa bir süre önce harekete geçmiş ve çiğ köfte standartlarını belirlemiştir. Üreticiler artık bu kapsamda oluşturulan 'Çiğ Köfte Kriteri'ne uymak zorunda kalacaklar. Bulgurun su kaldırma kapasitesinden faydalanarak, çiğ köftenin içine yüksek oranda su koyup, halka çiğ köftenin kilo fiyatıyla su satan üreticiye de dur diyor. Üretici artık çiğ köfteye yüksek oranlarda su katamayacak. Ayrıca çiğ köfte üretimi yapan ve satan yerlerde hijyen kuralları asla göz ardı edilmemelidir."
<< Önceki Haber Çiğköftede akıl almaz sahtekarlık! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER