Dünyanın konuştuğu sır olayla ilgili şaşırtan gelişme!

Malezya Havayolları'na ait kaybolan uçağı arama çalışmalarına katılan ülke sayısı 25'e yükselirken, henüz sonuç alınamadı.

Dünyanın konuştuğu sır olayla ilgili şaşırtan gelişme!

Malezya, 8 Mart'ta başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatıyla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan uçağı arama çalışmalarına katılan ülke sayısının 25'e yükseldiğini açıkladı.  İngiliz Daily Mail gazetesi manşetten yayımladığı haberde, kaptan pilot Ahmed Şah'ın siyasi protesto nedeniyle uçağı kaçırdığını iddia etti. Soruşturma kapsamında bugün, pilot Zaharie Ahmed Şah ve 27 yaşındaki yardımcı pilot Farik Abdul Hamid'in başkent Kuala Lumpur'daki evlerinde arama yapılmıştı.

Savunma Bakanı Hishammuddin Hüseyin, gazetecilere yaptığı açıklamada, arama çalışmalarının Orta Asya'dan Hint Okyanusu'na genişletildiğini belirterek, Başbakan Necip Rezak'ın Bangladeş, Türkmenistan, Kazakistan ve Hindistan yönetimleriyle görüştüğünü ayrıca 22 ülkenin büyükelçiliklerinin bilgilendirildiğini ifade etti.

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, 9 gündür kayıp olan uçağın pilotlarının evlerinde arama yapıldığını açıkladı. 
Kuala Lumpur’da bugün yapılan basın toplantısında Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin gazetecilerin sorularını cevapladı. Pilotların evlerinin incelendiğini açıklayan Hüseyin, araştırmanın yeniden pilot, yolcular ve yer ekibi üzerine yoğunlaştığını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı da olan Hüseyin, arama çalışmalarını derinleştirmek amacıyla güzergahtaki ülkelerden uydu ve radar verileri, hava değerlendirmeleri gibi bilgilerin talep edildiğini belirterek, çalışmalara katılan ülke sayısının 25'e çıktığını kaydetti. Bu arada Malezyalı yetkililer Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan, Bangladeş, Hindistan, Çin, Burma, Laos, Vietnam, Tayland, Endonezya Avustralya ve Fransa ile temasa geçti. Öte yandan, 18 bin saat uçuş deneyimi olduğu bildirilen 53 yaşındaki pilot Zaharie Ahmed Şah'ın uçak simülatörünü kendisinin yaptığı ve sosyal paylaşım sitesi olan youtube'da ilgili bir videonun bulunduğu belirtildi.

İLETİŞİMİ KASTEN KAPATILDI
Malezya Başbakanı dün, havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan yolcu uçağının iletişim sisteminin kasten devre dışı bırakıldığını açıklamıştı.Başbakan Necib Rezak, uçaktan gönderilen son sinyalin ise kalkıştan yaklaşık 7,5 saat sonra alındığını belirtmişti. Rezak'ın iletişim sistemiyle ilgili açıklaması, taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolan, Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi uçağın kaza sonucu kaybolmadığı yönündeki spekülasyonları teyit etmiş oldu.

Boeing 777 yolcu uçağının 8 Mart'ta Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolmasından bu yana çeşitli iddialar ortaya atılıyor. 

Kaybolmadan önce son kez Güney Çin Denizi üzerinde görülen uçağın, batıda Malakka Boğazı'na doğru rotasını değiştirdiği ileri sürülmüştü. 
<< Önceki Haber Dünyanın konuştuğu sır olayla ilgili şaşırtan gelişme! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER