Kimse Yok Mu'nun yardım faaliyetlerini bu sözlerle anlattı

Can güvenliklerinin dahi olmadığı Kenya'da Kimse Yok Mu Derneği'nin yokluk içindeki insanlara elini uzattığını dile getiren Ali Eyüpoğlu, yaşadıklarını bakın nasıl anlattı.

Kimse Yok Mu'nun yardım faaliyetlerini bu sözlerle anlattı

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüpoğlu, Kenya yapmış olduğu ziyareti ve yaşadıklarını köşesine taşıdı. 

Eyüpoğlu, insanın yaşamak için ihitiyaç duyduğu en temel Hava, su ve ekmeğin bile burada ulaşılması çok zor bir şey olduğunu ifade ederek, Kimse Yok Mu Derneği'nin yaptığı yaptığı altyapı ve yardım faaliyetleriyle burada adeta bir kurtarıcı olduğunu kaydetti.

Can güvenliklerinin dahi olmadığı Kenya'da Kimse Yok Mu Derneği'nin buradaki yokluk içindeki insanlara elini uzattığını dile getiren Eyüpoğlu, yaşadıklarını yazısında şöyle ifade etti:

Kenya'da iki gün

İnsanoğlunun yaşamak için asgari olarak gereksinim duyduğu üç şey nedir?

Hava, ekmek ve su...

THY’nin uçağıyla yaklaşık 7 saatlik uçuştan sonra gittiğimiz Kenya’nın Mombasa şehrinde gördüğüm o ki, bu üç temel ihtiyaçtan “hava”nın dışında her şey “Kaf Dağı”nın ardında!

Derme çatma barakalarda yaşıyor çoğu Somali göçmeni Kenyalılar...

Yağmur çok ama o saz evlerin hiçbirinde içme suyu yok...

O yüzden kuyu açıp, insanları içme suyuna kavuşturan Kimse Yok mu Derneği’nin (KYM) mensupları adeta kurtarıcı burada...

Dernek, sadece kuyu açmıyor Kenya’nın yoksul insanlarının yaşadığı bölgelerde...

Başta et olmak üzere yiyecek paketleri de dağıtıyor...

Yardım edeyim derken...

Yardım görevlilerinin en büyük sorunu ne biliyor musunuz?

Can güvenliği...

İnsanlara yardım ederken canlarından olma riskleri var.

“Gözü aç”lar kadar olmasa da “karnı aç”ların da insanlar için ne denli tehlikeli olduğu da bir gerçek.

Türkiye, ekmek parası için 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma’ya yardım yağdırırken Mombasa’ya okul, yurt, aşevi ve hastane açmalarının sebebini sorduğum dernek yetkililerinin İstanbul’da bana verdiği yanıt şuydu:

“Yardım ekibimiz Asya, kazanın olduğu ilk gece Soma’daydı. Sadece Soma değil, Türkiye’nin yardıma muhtaç her bölgesine elimizi uzatıyoruz. Neden Kenya’yı oraya gidince görecek ve daha iyi anlayacaksın.”
Öyle de oldu...

Kenya’nın en güneyinde Malindi’ye gidince gördüm KYM’nin insanlık adına ne denli kutsal bir iş yaptığını...
10 milyon liralık tesis

KYM’nin satın aldığı 3 hektarlık arazi üstünde 10 milyon lira harcayıp 6.600 m2’lik kapalı alanda yaptırdığı eğitim kompleksinde bir kısmı burslu olmak üzere 600 öğrenci kapasiteli anaokulu, lise, yurt, aşevi ve 35 yataklı hastanenin “yokluk” içindeki Kenyalılar için nasıl bir hizmet olduğunu...

KYM Genel Sekreteri Savaş Metin, Malindi’deki bu tesisin aynı zamanda bölgeye yapacakları yardımların da bir üssü olacağını söyledi ve ekledi:

“Kuraklığın kavurduğu Somali, Etiyopya, Uganda ve Kenya’da açtığımız kuyularla 1 milyon insanı içme suyuna kavuşturduk. Burada açtığımız Light Academi’de sadece yoksul çocukları okutmayacağız. Parası olmayan insanlara sağlık hizmeti de vereceğiz. Hepsinden önemlisi bu bölgelerde insanlara yardım dağıtmak en büyük sorun. Bu tesis sayesinde yardım malzemelerimiz güvende olacak ve yardımları da ihtiyaç sahiplerine güvenli bir şekilde dağıtacağız.”

SVAHİLİ VE TÜRKÇEDEKİ ORTAK KELİMELER NELER?

Kenya’nın iki resmi dili var; biri Svahili, diğeri İngilizce...
Malindi’deki Light Academy’nin duvarındaki bir pano dikkatimi çekti. İki resmi dil var Kenya’da; yerel dil Svahili ve eski bir İngiliz sömürgesi olduğu için İngilizce. Okul yöneticileri, Türkçe ve Svahili arasındaki ortak kelimeleri derleyip asmış panoya. İşte onlardan birkaçı:
Rengi renk, makasi makas, dakika dakika, listi liste, daima daima, hekaye hikaye, lakini lakin...
<< Önceki Haber Kimse Yok Mu'nun yardım faaliyetlerini bu sözlerle anlattı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER