Léon Foucault ve Sarkacın Doğumgünü - Léon Foucault kimdir?

Bugün Foucault Sarkacı ile ünlenen Jean Bernard Léon Foucault nun 194ncü doğumgünü. Ünlü fizikçinin onuruna Google animasyonlu bir Doodle hazırladı.

Léon Foucault ve Sarkacın Doğumgünü - Léon Foucault kimdir?

18 Eylül 1819 doğumlu Fransız fizikçi. Fizik ve elektromanyetik alanlarındaki çalışmaları ile tanınır. 11 Şubat 1868'de ölmüştür. Işık hızının değerin 1850 yılında %1'den daha az hata payı ile ölçmeyi başarmıştır.

Jiroskopun (özellikle yüksek hızlı taşıtlarda yön tayininden kullanılan vazgeçilmez cihaz) da mucididir .

Bilimsel çalışmalarına tıp ile başlayan Foucault kana karşı olan korkusu sebebi ile fizik alanına kaymıştır. 

1862 yılında Légion d'Honneur nişanı almış, 1864 yılında İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi'ne (Royal Society) seçilmiştir.

1868 yılında hızlı gelişen bir MS (multiple sklerozis) sebebi ile ölmüştür. Adı Eiffel Kules'ine kazınan 72 isimden biridir.

Foucault Sarkacı Umberto Eco'nun kitabına da ismini veren dünyanın kendi ekseni etrafında dönmekte olduğunu kanıtlayan ve Jean Bernard Leon Fucault tarafından tasarlanan düzenek.

Bir sarkacın asılma noktası değiştiği halde salınımı değişmediğini gözleyen Foucault, bağı yeterince uzun bir sarkaç harekete geçirildiğinde, bunun salınım düzeninin değişmeyeceğini, ancak zeminin, yani Dünya'nın hareket ediyor görüneceği kuramını geliştirmiştir. Eğer Dünya dönüyorsa, Dünya ile birlikte sarkacı izleyen gözlemciler de dönecekler, buna karşın sarkacın salınım düzlemi hareketsiz kalacaktı. Bu nedenle sarkacın salınım düzlemi gözlemcilere göre yavaşça hareket ediyor gibi görünecekti.

Sarkaç deneyi 1851 yılında yapılmıştır.

Jean Bernard Léon Foucault Doodle

Google+' class='textetiket' title='Google haberleri'>Google, ünlü fizikçi Foucault'nun doğumgünü sebebi ile çalışan bir Foucault sarkacı düzeneğini içeren bir Doodle hazırladı.
<< Önceki Haber Léon Foucault ve Sarkacın Doğumgünü - Léon Foucault kimdir? Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER