Gündeme bomba gibi düşen iddia

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının Meclis’te kabul edilmesinin ardından gündeme gelen yargılama süreciyle ilgili konuştu.

Sırrı Süreyya Önder öyle bir laf etti ki...

Baluken, terör örgütü KCK'nın sözde Eş Genel Başkanı Cemil Bayık ve terör örgütü PKK'nın sözde yürütme komitesi üyesi Murat Karayılan’la görüşmek isteyen AKP’li yetkililerin isimlerini mahkemede açıklayacaklarını söyledi.


Dünkü son oylamada teklifin kabulü için 550 vekilden en az 330’unun ‘Evet’ oyu vermesi gerekiyordu. Referandumsuz anayasa değişikliğiyse en az 367 ‘Evet’ oyu gerektiriyordu.


İlk turdaki iki oylamada 350 ve 357 ‘Evet’ çıkması referandum ihtimalini güçlendirmişti. Ancak son oylamada CHP’nin tavrı etkili oldu ve teklifin tümünün oylaması 376 oyla kabul edildi. Böylece referandum zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.


‘Mahkemede detaylı anlatacağız’


İMC’ye konuşan Baluken, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “Kandil’den talimat alan kimmiş, mahkemelerde söyleyeceğiz” sözlerine atıfla, “Ha Salih Müslim’i Ankara’da ağırlamışız, ha Cemil Bayık’ı, Murat Karayılan’ı Ankara’da ağırlamışız’ diyen AKP’li yetkililerin kim olduğunu, bizler de söyleyeceğiz” diye konuştu.

Kastettiği AKP’li yetkililerin sıradan değil, en üst kademede bulunduğunu belirten Baluken, “İşte Kandil’den talimat alıyorlar, Kandil ile birlikte yolda yürüyorlar’ diyenler, aslında Cemil Bayık ve Murat Karayılan’ın Ankara’da olması gerektiğini söyleyenlerin ta kendileridir. Bunları mahkeme süreçlerinde detaylarıyla anlatacağız” dedi.

Dün de HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Sayın cumhurbaşkanı, başbakan olduğunda beni aradı ‘Kandil’e gittiniz ne oldu?’ diye sordu. Bunun devamını mahkemelerde söyleyeceğiz. Bizi Kandil’e gönderen kimmiş, bunları mahkemelerde anlatacağız” demişti.

Kaynak: Diken
<< Önceki Haber Gündeme bomba gibi düşen iddia Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER