Hangisi daha sağlıklı: Vegan beslenmek mi, düzenli et yemek mi?

Uzmanlar, vegan ve vejetaryen beslenme tarzını benimseyenlerde kalp rahatsızlıklarının daha az görüldüğünü ama felç riskinin ise et yiyenlere kıyasla daha fazla olduğunu söyledi.

SHABER3.COM

Oxford Üniversitesi'nin araştırmasına göre vegan ve vejetaryenlerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski, et yiyenlere oranla yüzde 22 daha düşük. 

Kırmızı et yemeyip yalnızca balık yiyenlerde (peskateryanlarda) ise oran yüzde 13 daha düşük olarak kaydedildi.

Araştırmacılar vegan ve vejetaryenlerin, et yiyenlere oranla felç olma riskleri ise daha fazla. Uzmanlar bunun kısmen vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

48 BİN 188 KİŞİNİN VERİLERİ İNCELENDİ

BBC Türkçe'nin haberine göre, İngiltere Tıp Dergisi'nde (British Medical Journal) yayımlanan araştırma için, daha önce hiç kalp rahatsızlığı veya felç yaşamamış 48 bin 188 kişinin verileri incelendi.

Katılımcılar, et yiyenler (24 bin 428), balık yiyenler (7 bin 506) ve vejetaryen, vegan (16 bin 254) olarak gruplara ayrıldı.

18 yıl boyunca yapılan incelemelerde, toplamda 2 bin 820 kişide iskemik kalp hastalığı ve 1.072 kişide felç görüldü.

BEYİN FELCİ RİSKİ VEGANLARDA DAHA FAZLA

Sonuçlara ne gibi faktörlerin etki ettiği araştırıldığında, uzmanlar balık yiyenlerde kalp rahatsızlıkları riskinin et yiyenlere kıyasla yüzde 13 daha az olduğunu, vejetaryen ve veganlarda ise riskin yüzde 22 oranında azaldığını ortaya koydu.

Vegan ve vejetaryenlerde ise beyin ve çevresinde kanamaya bağlı felç riskinin daha yüksek çıktığı görüldü.

Uzmanlar, felç riskinin yüksek olmasının sebebinin B12 vitamini, D vitamini, amino asitler ve omega-3 yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.
<< Önceki Haber Hangisi daha sağlıklı: Vegan beslenmek mi, düzenli et... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER