Hocalı katliamı 24. yılında Bursa'da anıldı


Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Türk Ocağı'nın ortaklaşa düzenlediği 'Hocalı Katliamı' konulu anma programı Bursa Dede Efendi salonunda anıldı.

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesi'nde çoğunluğunu çocuk, hamile ve yaşlıların oluşturduğu 613 kişinin Hocalı'da Ermeniler tarafından katledilmesinin 24. yıl dönümü bütün yönleriyle ele alındı.

Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu'nun yönettiği panele Erciyes Üniversitesi'nden Doç. Dr. Gaffar Mehtiyev Çakmaklı, Aslıhalil Kızı Aliyeva ve İrade Residaze konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Derneği Bursa Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı; "Yapılan katliamlara tek ses olarak cevap vermemiz gerekir. Yüzyıldır Ermeni soykırımı yalanı üreten Ermenilerin yalanları bugün ortaya çıkmıştır." dedi.

Panel sonunda açıklanan ortak teminde şöyle denildi: "Ermenilerin Hocalı'da yaptıkları soykırımın amacı; Türkleri ortadan kaldırmak ve intikam almak içindi. Ermeniler hiç fark koymadan geçmişte yaptıkları katliamların aynısını yakın geçmişte Hocalı'da Türk oldukları için yapmışlardır. Ermeniler her nerde Türk varsa katliam yapıyorlar. Türkleri bulundukları bölgelerden göçe zorlamak ve bölgeye yerleşmek için katliam yapmışlardır. Bugün hiçbir yerde Ermeni toplu mezarlığı mevcut değildir. Her yerde Ermenilerin Türklere yaptıkları katliama ait toplu mezarlar vardır. Hocalı birinci değil, sonuncusu da olmayacaktır. Biz Türkler Hocalı Katliamı propagandasını iyi yapmışız fakat hukuki açıdan bir adım bile ileri gidememişiz. Bize lazım olan Ermenilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerinde yargılanmalarıdır." CİHAN
<< Önceki Haber Hocalı katliamı 24. yılında Bursa'da anıldı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER