Olabilir ifadesi üzerine gözaltına alınmış

Dün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan Hürriyet Gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Olabilir ifadesi üzerine gözaltına alınmış

Dün akşam gözaltına alınan ve Cumhuriyet Savcısı İmdat Kaçan'a ifade veren Hürriyet Gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil, bugün serbest bırakıldı.

'OLABİLİR' İFADESİ ÜZERİNE GÖZALTINA ALINMIŞ!

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun avukatı, müvekkiliyle ilgili twitterdan atılan bir tweet'le ilgili olarak 13 Ocak 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu, dilekçede, tweet atan kişiyle ilgili “adı ve soyadı Razi Canikligil olabileceği” ifadesine yer verildiğini belirtti.

Soruşturma kapsamında Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin Canikligil hakkında 1 Şubat 2016'da yakalama kararı çıkarttığı öğrenildi.

Canikligil ifadesinde, şikayete konu mesajın kendisiyle herhangi bir alakasının olmadığını belirterek, suçlamayı kabul etmedi.NEDEN GÖZALTINA ALINDIĞIMI BİLMİYORDUM             

Bakırköy Adliyesi önünde açıklama yapan Canikligil, 26 yıldır Hürriyet'in New York bürosunda gazetecilik yaptığını, Amerika'da federal mahkemede, her türlü  dava ve ticaret hukuku konularını takip ettiğini ifade ederek “Şoktayım hala. 14 saattir gözaltındayım. Niçin gözaltına alındığımı yaklaşık yarım saat önce öğrendim. Bilmiyordum.” dedi.     

SEDAT ERGİN: ÖZGÜRLÜK HAKKINA KEYFİ ŞEKİLDE EL KONDU 

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin bir insanın gözaltına alınabilmesi için hukukta çok geçerli kuvvetli şüphe halinin gerektiğini belirterek, “Bir insanın bir dakikasının bile haksız ve keyfi bir şekilde kısıtlanmaması gerekir. Burada meslektaşımız, New York temsilcimiz Razi Canikligil'in çok temel özgürlük hakkına 14 saat süreyle keyfi bir şekilde maalesef el konulmuştur. Ağır hak ihlalidir” değerlendirmesini yaptı.      

NELER YAŞANMIŞTI?

Dün saat 20.40’ta ailesiyle birlikte tatil için Paris’ten İstanbul’a gelen Canikligil, pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Canikligil, önce Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne ardından sağlık kontrolü için Bakırköy Devlet Hastanesi’ne götürüldü. 

"SABAH HATA ORTAYA ÇIKACAK"

Bir hata sonucu Canikligil’in gözaltına alındığını ifade eden Doğan Holding Baş Hukuk Müşaviri Erem Turgut Yücel şunları söyledi:

“Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 2015’te TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Canikligil’in sosyal medyadaki paylaşımlarını şikayet etmesi üzerine, muhabirimizin ifadesinin alınması için yakalama kararı vermişti. Ancak savcılık yaptığı inceleme sonrasında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Tahminimiz, buna rağmen yakalama kararı, teknik bir hatadan dolayı sistemden kalkmamış. Canikligil geçtiğimiz yıl da Türkiye’ye geldi, ancak gözaltına alınmadı. Havalimanı polisi, dün akşam sistemden düşmeyen yakalama kararını görerek, Canikligil’i gözaltına aldı.

Avukat arkadaşlarımız hem İstanbul hem Ankara’da adliyelere gittiler ancak savcılara ulaşamadılar. Mecburen sabahı beklemek zorundayız. Sabah hata ortaya çıkacaktır. Sistemdeki hata düzeltildikten sonra Razi Canikligil’in serbest kalmasını bekliyoruz.” 

UNCA'DAN KINAMA MESAJI

Bu arada, New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği de (UNCA) açıklama yaparak gözaltıyı kınadı:

“Türk medyası Hürriyet’ten üyemiz ve arkadaşımız, bugün İstanbul’da Türk polisi tarafından Türk yetkililer hakkındaki yazıları ve tweet’leri nedeniyle gözaltına alınmıştır. UNCA, bunu basın özgürlüğünün kaygı verici bir ihlali olarak görmektedir.” Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözcüsünün konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği de kaydedildi.

<< Önceki Haber Olabilir ifadesi üzerine gözaltına alınmış Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER