Hüsnü Özyeğin'den sürpriz karar

Türkiye'de bankacılık denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Hüsnü Özyeğin emekli olmaya karar verdi ve FİBA Grubu'nda yönetim kurulu başkanlığı koltuğunu oğlu Murat Özyeğin'e devretti.

SHABER3.COM

Murat Özyeğin, FİBA Grubu’nun kurucusu, babası Hüsnü Özyeğin’den grubun liderliğini devraldı. Ayşecan Özyeğin Oktay ise FİBA Holding ve FİNA Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. 

Hüsnü Özyeğin, grubun Onursal Başkanı unvanını alırken Fibabanka’daki ve Credit Europe Moskova’daki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürecek.  

"MURAT ÖZYEĞİN İYİ BİR LİDER OLDU"

İş hayatında 50 yılı geride bıraktığını, bu süreçte 32 yıl önce Finansbank’ı kurarak FİBA Grubu’nun temellerini attığını vurgulayan Hüsnü Özyeğin, "Murat Özyeğin işlerin içine doğdu, işlerle büyüdü. 2003 yılından beri de grubumuzda çalışıyor. Finansbank'ın satışı sonrası grubumuzun stratejik ve mali dönüşümünde güçlü bir sorumluluk üstlendi. Kendisi iyi bir lider oldu." dedi.

İŞ HAYATINA 16 YAŞINDA VEZNEDE BAŞLADI

FİBA Grubu’nun yeni Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, 12 ülkede faaliyet gösteren bir grubun başkanlığına gelmekten büyük gurur duyduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Lise yaz tatillerimde bankada vezne çalışanlarıyla para sayarak, zırhlı araçta para taşıyarak başladığım ve üniversiteden hemen sonra yurt dışında yatırım bankacılığı ile devam ettiğim iş hayatımın bugünkü noktaya evrilmesi benim için büyük bir onur."

FİBA GRUBU 1987'DE HÜSÜN ÖZYEĞİN TARAFINDAN KURULDU

12 ülkedeki 67 şirkette 48 ulustan 13 bin çalışanla faaliyet gösteren FİBA Grubu, Hüsnü Özyeğin tarafından 1987 yılında kuruldu. 

1969 yılında Harvard İşletme Fakültesi’ndeki eğitimini tamamlayan Hüsnü Özyeğin, 1977’de Pamukbank, 1984’te Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü oldu. 1987’de Finansbank’ı kurarak FİBA Grubu’nun temellerini attı.

Grup halen bankacılık alanında Fibabanka ve yurt dışındaki Türk sermayeli en büyük banka olan Credit Europe Bank ile faaliyet gösteriyor. 

Credit Europe Bank, başta Hollanda ve Rusya olmak üzere 10 farklı ülkede 7 milyona yakın müşteriye hizmet veriyor. 

Grubun finans sektöründeki diğer faaliyetleri ise sektörünün öncü oyuncusu Gelecek Varlık’la, ayrıca Fiba Faktoring ve Fiba Emeklilik ve Hayat ile sürdürülüyor.

DÜNYA MARKALARINI TÜRKİYE İLE TANIŞTIRAN GRUP

Dünyaca ünlü moda markaları Marks&Spencer, GAP ve Banana Republic’in Türkiye, Rusya, ve Ukrayna'daki franchising haklarının sahibi olan FİBA Grubu, perakende sektöründeki 160 mağazasıyla markaların bölgedeki güvenilir ortağı olarak faaliyet gösteriyor. 

Romanya’da Bucuresti Mall ve Plaza Romania, Çin’de StarMall Shenyang Plaza,  Moldova’da MallDova ile FİBA Grubu, bu ülkelerde gayrimenkul geliştirme sektöründeki en büyük yatırımcı oldu. 

Metro AG ile ortak olarak M1 Merkez AVM’leriyle yurt içinde de geniş bir yatırım portföyüne sahip olan FİBA Grubu, Swissotel The Bosphorus ile turizm sektöründe de yer alıyor.

Özyeğin Üniversitesi, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) desteği ile sürdürüyor. Gerçekleştirilen 65 okul ve yurt inşası ve eğitim programları ile 1,5 milyon insanın hayatına dokunan FİBA Grubu, ülkemizin nitelikli insan gücüne yatırım yapıyor.  

FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin (sağ başta) bütün yetkilerini oğlu Murat Özyeğin ile kızı Ayşecan Özyeğin Oktay'a devretti.

MURAT ÖZYEĞİN KİMDİR?

 Murat Özyeğin, lisans eğitimini Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Endüstri Yönetimi ve Ekonomi alanlarından çift ana dal diploması alarak 1998 yılında tamamladı. 

Aynı yıl Bear Stearns & Co. Yatırım Bankası’nın New York ofisinde Şirket Birleşme ve Satın Alma Grubu’nda Finansal Analist olarak iş hayatına başladı. 2000 yılında şirketin Londra ofisine Kıdemli Analist unvanıyla transfer oldu.

2003 yılında Harvard Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye dönerek aile şirketlerinin yönetiminde aktif rol üstlendi. Finansbank ve Fiba Holding’te Stratejik Planlama ve İş Geliştirme bölümlerini kurdu.

FİBA Holding ve FİNA Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmeden önce yönetim kurullarında üye olarak görev aldı. 

Grubun finans alanında en büyük iştiraki olan Credit Europe Bank’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı, finans dışı tüm iştirak şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

Özyeğin, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcılığı, DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi Başkanlığı, Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Singapur Fahri Konsolosluğu görevlerini sürdürüyor.

AYŞECAN ÖZYEĞİN OKTAY KİMDİR? 

Duke Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Ayşecan Özyeğin Oktay, 2003-2005 yılları arasında Finansbank’ta Bireysel Bankacılık Bölümü’nde ve 2005-2007 yılları arasında FİBA Grubu’nda İş Geliştirme ve Strateji Bölümü’nde farklı projelerde aktif rol aldı. 

2009 yılında Stanford Üniversitesi MBA programını tamamladıktan sonra tekrar FİBA Grubu'na katıldı. Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmeden önce, 10 yıl FİNA Holding’in ve çeşitli iştiraklerinin Yönetim Kurulu’nda üye olarak görev aldı.

Stanford İşletme Yüksekokulu İdari Danışma Kurulu ve Endeavour Mentörlük Ağı üyesidir.
<< Önceki Haber Hüsnü Özyeğin'den sürpriz karar Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER