İBB Sözcüsü Murat Ongun: Müfettişler başka bir amaç için gönderilmiş

İçişleri Bakanlığı’nın İBB’de başlattığı ‘terör teftişi’ ile ilgili belediyeye gönderilen müfettişlerin sadece ‘terör’ soruşturması için gelmediğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, “Göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm doğrudan teminler istendi. Göreve geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz bütün ruhsatlarla ilgili belgeler istendi. ‘Bir şeyi bulacağız’ araştırması gibi” dedi.

SHABER3.COM

Katıldığı bir televizyon programında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘terörle iltisaklı personel çalıştırıldığı’ iddialarının ardından İBB’ye yönelik başlatılan ‘terör teftişi’ ile ilgili konuşan Ongun, “Sadece bu terör soruşturması olarak gelmedi müfettişler. Bunun içinde göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm ihaleler istendi. Göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm doğrudan teminler istendi. Göreve geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz bütün ruhsatlarla ilgili belgeler istendi” dedi.

Ongun, “‘Bir şeyi bulacağız’ araştırması gibi” yorumunu yaptı.

“İBB 7 YIL DENETLENMEMİŞ”

İBB’nin 7 yıl boyunca denetlenmediğini söyleyen Ongun, şu ifadeleri kullandı:

“Burada iddia ediyorum ki, 17 Nisan 2001 gününden bugüne İBB’nin yaptığı uygulamanın aynısını Konya Büyükşehir de Malatya Büyükşehir de Bursa Büyükşehir de yapmıştır. Bize ‘işe alırken sormadı’ diyorlar ya, onlar da sormamıştır.

2012 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne müfettiş gelmedi bizim döneme kadar. Müfettişler tabi ki denetleyecektir, herkes denetlenmeli. 7 yıl denetlenmemiş.”

“BU KONU SİYASİ BİR KONU”

İBB’ye yönelik yapılanların siyasi bir konu olduğu değerlendirmesini yapan Ongun, “Şuna benzer bir denetleme Türkiye’de başka bir belediyeye yapılıyor mu, ‘Bu işçileri işe alırken arşiv taraması yaptın mı?’ diye. Bu konu siyasi bir konu. ‘557 kaydı var’ demek tespittir. Nerede? Bu nasıl olur? Böyle bir kayıt varsa polis gider gözaltına alır, adli makamlara sevk edilir. Biz bunu bir bütçe görüşmesinde duyuyoruz. O günden bugüne neredeyse 1 ay geçti. Bu kişilerle ilgili öğrenebildiğimiz tek bilgi gazetelerdeki uydurmalar” ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber İBB Sözcüsü Murat Ongun: Müfettişler başka bir amaç... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER