İflas dalgası yaklaşıyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını dünya ekonomisini sarsmaya devam ediyor. Euler Hermes Küresel İflas Endeksi raporuna göre 2021 yılı sonunda geriye dönük iki yıllık dönemde iflaslar yüzde 35 artışla rekor kıracak.

SHABER3.COM

İflasların önemli bir kısmının 2020 yılı sonunda ve 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Karantina önlemlerini hafifletmeye başlayan ülkelerde hayata geçirilen farklı stratejiler ise iflasları geciktirecek.

Euler Hermes Küresel İflas Endeksi'ne göre 2021 yılında iflaslarda 2019’a kıyasla Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yüzde 57, Brezilya’da yüzde 45, İngiltere’de yüzde 43, İspanya’da yüzde 41, Çin’de yüzde 40, İtalya’da yüzde 27, Belçika’da yüzde 25 ve Fransa’da yüzde 25 artış bekleniyor. 

İFLASLAR YÜZDE 50 ARTABİLİR

Hükûmetlerin şirketleri destekleyici uygulamaları erken sonlandırması, iflaslardaki artışı yüzde 5 ila 10 yukarı çekebilir. Küresel toparlanmanın beklenenden daha uzun sürmesi ise bu artışları yüzde 50 ila 60 oranında yükseltebilir.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel ekonomiyi bir göktaşı gibi vurduğu belirtilen Küresel İflas Endeksi raporunda bu tarihi şokun etkilerinin ise kalıcı olacağı vurgulanıyor. 

Rapora göre, şirket iflaslarının görünümü 2021 yılının ilk yarısının sonuna kadar olumsuz devam edecek. 

Şokun boyutunun krizden önce güçsüz olan şirketlerin durumunu daha da kritik hale getirdiği de belirtiliyor. Özellikle ulaşım, otomotiv, perakende sektörlerinin yanı sıra otel ve restoranlar bu şoktan oldukça etkilenecek.

Küresel İflas Endeksi’nin sonuçlarını değerlendiren Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ali Bugay şu değerlendirmeyi yaptı: "Covid-19 krizinin ortaya çıkmasından bağımsız olarak küresel ticari iflasların 2020'de art arda dördüncü kez artmasını bekliyorduk. Ancak Covid-19 salgını ile beraber iflaslar olağan dışı bir yükselme kaydedecek."

İHRACATÇILAR ZOMBİ ŞİRKETLERE DİKKAT ETMELİ

Bugay, "Diğer yandan şirketlere sağlanacak desteklerin artırılması iflasları sınırlayabilir. Bu da orta ve uzun vadede zombi şirketlerin artmasına sebep olabilir. Sonuç olarak önümüzdeki dönemde ihracatçıların ticaret yaptıkları şirketleri çok daha iyi analiz etmesi ve dikkatli olması gerekiyor." dedi. 

Bugay, "Bu noktada alacak sigortasının önemi gitgide artıyor. Şirketler alacak sigortası ile alacaklarını teminat alabilir. Ticaret yaptıkları şirketleri daha iyi analiz edebilirler." ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber İflas dalgası yaklaşıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER