İhraç edilen hakim ve savcılar ile ilgili hükümeti kızdıracak anket

Adalet.org sitesinde hakim ve savcılar, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına imza atan hakim ve savcıların meslekten ihraç edilmesine ilişkin ankete katıldı. Anketin sonuçları ise Hükümeti kızdıracak.

İhraç edilen hakim ve savcılar ile ilgili hükümeti kızdıracak anket

Hakim ve savcılar, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına imza atan savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl’ün meslekten ihraç edilmesine ilişkin görüşlerini bildirdi.

"Meslekten ihraç edilen hakim ve savcılarla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?" sorusuna 2079 hakim ve savcı cevap verdi. Ankete katılan hakim ve savcıların 47.8’i "Bu olay bir hukuk cinayetidir" görüşünü paylaştı. Odatv’nin haberine göre; Yargı mensuplarının resmi sitesi “adalet.org”ta hakim ve savcılara “Meslekten ihraç edilen hakim ve savcılarla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltildi.

“BENCE HAK ETMİŞLERDİR”

2079 yargı mensubunun katıldığı ankette, 995 kişi "Bu olay bir hukuk cinayetidir. Yargı bağımsızlığını bitiren bir karardır. Siyasi iktidarın isteği ve etkisiyle meslekten atılmışlardır" dedi. 322 hakim ve savcı, “Bence hak etmişlerdir. Mesleğin etik ve yazılı kurallarına aykırı davranmışlardır” görüşünü paylaştı.

Ankete katılan 323 hakim ve savcı çekimser kalıp “Ben ne diyeceğimi şaşırdım, kim haklı kim haksız bilmiyorum” derken 439 kişi ise “Geçmişte hukuki hatalar veya yanlışlıklar olsa da meslekten ihraç edilmeyi hak etmiyorlar” yorumunu yaptı.

HSYK 2. Dairesi, savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl’ü meslekten ihraç etmişti. HSYK ihraç kararlarını 5’e 2 oy çokluğuyla almıştı. İşte o anket:


<< Önceki Haber İhraç edilen hakim ve savcılar ile ilgili hükümeti... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER