İngiltere'de art arda iki üst düzey istifa

İngiltere'de muhalefetin Başbakan Boris Johnson’ı çeşitli nedenlerle köşeye sıkıştırma çabaları sürerken yönetimde ise art arda iki üst düzey istifa kararı alındığı belirtildi.

SHABER3.COM

İngiltere'de küçük çaplı bir siyasi çalkantı yaşanıyor. Muhalefetin Başbakan Boris Johnson’ı çeşitli nedenlerle köşeye sıkıştırma çabaları sürerken yönetimde ise art arda iki üst düzey istifa kararı alındığı belirtildi.
diken.com.tr'de yer alan habere göre  Britanya Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, art arda hükümetteki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Javid, Twitter’dan paylaştığı mektupta, ‘artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini’ ve Britanya Başbakanı Boris Johnson’a ‘güven duymadığı için’ görevinden istifa ettiğini söyledi.

İstifasını sunmak için Johnson’la görüştüğünü aktaran Javid, “Bu görevde hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı ancak artık vicdanım rahat bir şekilde devam edemeyeceğimi üzülerek belirtmek istiyorum” dedi.

‘Halk, haklı olarak hükümetin düzgün şekilde yönetilmesini bekliyor’
Javid’in istifa açıklamasından kısa bir süre sonra Sunak da Twitter’dan istifa ettiğini açıkladı.

Sunak, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi şekilde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım ancak bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum.”
<< Önceki Haber İngiltere'de art arda iki üst düzey istifa Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER