İran’dan ''topyekün savaş'' tehdidi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıya misilleme olarak İran’a yapılacak herhangi bir saldırıya topyekün savaşla karşılık verileceğini söyledi.

SHABER3.COM

Zarif’in açıklaması Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Hürmüz Boğazı’nda İran’ın düzenlediğinden şüphelenilen bir dizi gizemli saldırının ardından yapılan en sert açıklama oldu.

İran Dışişleri Bakanı'nın sözleri bir gün önce Suudi Arabistan ziyareti sırasında ülkedeki petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı “savaş eylemi” olarak değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya da yanıt niteliğindeydi.

Zarif, CNN’in "ABD ya da Suudiler’in muhtemel bir saldırısına nasıl karşılık verilecek?" sorusuna "topyekün savaş" ile karşılık verileceği cevabını verdi. Zarif bunun çok sayıda can kaybına sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Zarif, “Çok ciddi olarak açıklıyorum, askeri çatışmaya girmek istemiyoruz. Ancak topraklarımızı gözümüzü kırpmadan savunuruz.” dedi. 

Zarif müzakerelerin devam etmesi için önce ABD’nin 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından yürürlüğe koyduğu yaptırımları kaldırması gerektiğini söyledi. 

Zarif, “Ne yaparlarsa yapsınlar bize diz çöktüremezler.” ifadelerini kullandı.

BM GENEL KURUL ÖNCESİ VİZE KRİZİ

Zarif ayrıca Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarına davetli İran delegasyonunun vizelerini geciktirmeye çalışmakla suçladı. 

ABD, Zarif’i Temmuz ayında yaptırım listesine almıştı. Ancak bu dönemde ABD’den gelen açıklamalarda yaptırımların Cevad Zarif’in Birleşmiş Milletler görüşmeleri için New York’a yapacağı ziyaretleri etkilemeyeceği belirtilmişti.

Zarif attığı Twitter mesajında “Acemi meslektaşım için tarihten bir not: Nelson Mandela 2008’e kadar ABD’nin terör izleme listesindeydi. Yani Nobel Barış Ödülü almasından 15 yıl sonrasına kadar” ifadelerini kullandı.

“ABD PETROL SİLAHINI KULLANIYOR”

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene ise ABD’yi petrolü silah olarak kullanmakla suçladı ve petrol piyasasında dengenin yakın zamanda sağlanacağını söyledi. 

Petrol Bakanlığı’na ait SHANA haber ajansında yayınlanan açıklamasına göre Zengene, “ABD artık petrolü silah olarak kullanıyor. Petrol silah değildir.” dedi.

Zengene, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC üyesi ülkelerin de birbirleriyle iyi geçinmeleri gerektiğini kaydetti.

POMPEO SALRININ AKABİNDE BÖLGEDE

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisine düzenlenen saldırının ardından Suudi Arabistan’da temaslarda bulunuyor. Pompeo, Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’la bir araya geldi.

Mike Pompeo Twitter mesajında, “ABD, Suudi Arabistan’ın kendini savunma hakkına tam destek vermektedir. İran rejiminin tehditkar tavrına asla müsamaha gösterilmeyecektir.’’ ifadelerini kullandı.

Pompeo, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan’la da bir araya geldi. 

BAE, Suudi Arabistan liderliğinde Yemen’de İran destekli Husiler’e karşı savaş yürüten koalisyonun üyesi.

BAE, Perşembe günü ABD’nin Ortadoğu’da petrol nakil yollarını savunmak için oluşturduğu uluslararası misyona da katıldığını açıklamıştı.

DRONE VE KRUZ FÜZE PARÇALARI TEŞHİR EDİLDİ

Suudi yetkililer Çarşamba günü düzenledikleri basın toplantısında İran’ın saldırıda kullandığını iddia ettikleri drone ve kruz füzesi parçalarını basın karşısında sergilemişti. 

Ayrıca yetkililer drone’un kuzeyden geldiğini gösteren güvenlik kamerası görüntülerini de paylaşmıştı.

Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı Yemen’de başşehir Sana’yı kontrol eden Husiler üstlenmişti ancak ABD ve Suudi Arabistan saldırının İran tarafından yapıldığını öne sürüyor. Yemen Suudi Arabistan’ın güneyinde yer alıyor.
<< Önceki Haber İran’dan ''topyekün savaş'' tehdidi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER