İranlı yetkili şoke etti: İki hafta içinde Tahran'ın yüzde 40'ına virüs bulaşabilir

İran Ulusal Grip Komitesi Üyesi Mesud Merdani yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) 20 Mart'a kadar başşehir Tahran'da yaşayanların yüzde 40'ına bulaşabileceğini söyledi.

SHABER3.COM

Aynı zamanda bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Merdani, hükümetin resmi yayın organı İran Gazetesi'ne yaptığı açıklamada koronavirüsün hızla yayıldığını belirterek, "Koronavirüs tespit edilen bir kişi virüsü aynı anda 4 kişiye daha bulaştırabiliyor. 20 Mart'a kadar Tahran halkının yüzde 30 ila 40'ının koronavirüse yakalanacağını tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.

"BAZI HASTALAR BELİRTİ GÖSTERMEDEN İYİLEŞEBİLİR"

Koronavirüs vak'alarının yüzde 80'inin belirti göstermediğini ve bu virüse yakalananların çok azında belirti gözlendiğini dile getiren Merdani, "Koronavirüse yakalanan hastaların bazıları klinik belirti göstermeden 3 ila 5 gün arasında iyileşebilir." diye konuştu.

İran Koron İle Mücadele Merkezi Üyesi Hamid Suri ise virüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmaların aynı şekilde devam etmesi halinde Koronavirüs vak'alarının mart sonuna kadar devam edeceğini, akabinde son bulacağını söyledi.

"DÜĞÜN, TAZİYE VE TOPLU DAVETLERDEN UZAK DURUN"

Suri, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Salgının kontrol altına alınmasında en önemli faktör sağlık kurallarına uymaktır. Temastan özellikle de yakın temastan uzak durmalıyız. Halk, düğün, taziye ve toplu yemek gibi programlardan uzak durmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Tahran'ın yüzde 40'ının virüse yakalanma ihtimalini reddeden Suri, "Salgın yavaş yavaş azalıyor. Eğer etkili adımlar atılmazsa oranlar yükselecektir. Tahran halkının yüzde 40'ının Koronavirüs'e yakalanma ihtimali sıfıra yakındır." diye konuştu.
<< Önceki Haber İranlı yetkili şoke etti: İki hafta içinde Tahran'ın... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER