Ispanak hatırlattı: ABD'de tazminat sebebi olan tarım ilacı Türkiye'de şakır şakır satılıyor

"Amerika'da çiftçileri kanser eden tarım ilacı, Türkiye'de şakır şakır satılıyor"

SHABER3.COM

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Amerikalı çiftçilerin yabani otlar için kullandığı tarım ilacı yüzünden lenf kanseri olduğunu, çiftçilerin Monsanto isimli şirkete dava açarak milyonlarca dolar tazminat kazandığını söyledi. Özdil "Peki, bu ilaç Türkiye'de satılıyor mu?Evet, şakır şakır satılıyor" diye yazdı.

İstanbul'da ıspanağa karışan bir yabani ot nedeniyle zehirlenmişti. Sağlık Müdürlüğü, hastanede tedavi gören vatandaşların hayati tehlikesi bulunmadığını söylemişti.

Özdil, "Ispanak" başlığıyla yayımlanan yazısında ABD'den bir örnek vererek şunları kaydetti:

Amerikalı bir çiftçi, yabani otlar için kullandığı tarım ilacı yüzünden lenf kanseri olduğunu belirterek, Monsanto şirketine dava açtı, haklı bulundu, 80 milyon dolar tazminat kazandı.

Hemen peşinden, Amerikalı bir bahçıvan, aynı tarım ilacı yüzünden lenf kanseri olduğunu belirterek, aynı şirkete dava açtı, haklı bulundu, 78 milyon dolar tazminat kazandı.

Hemen peşinden, Amerikalı emekli bir karı koca, bahçelerinde kullandıkları tarım ilacı yüzünden lenf kanseri olduklarını belirterek, aynı şirkete dava açtı, 55 milyon dolar tazminat kazandı.

Bunların hepsi son iki yıl içinde oldu.

Ve, aynı ilaç yüzünden aynı şirkete açılmış 13 bin 400 dava daha var.

?

Peki, bu ilaç Türkiye'de satılıyor mu?

Evet, şakır şakır satılıyor.
<< Önceki Haber Ispanak hatırlattı: ABD'de tazminat sebebi olan tarım... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER