İspanyol devi Türkiye'den çıkıyor

2009’dan beri İzmir Aliağa’da bulunan Ege Gübre Limanı içerisindeki terminali işleten İspanyol devi, hisselerini satarak Türkiye’den çekiliyor.

SHABER3.COM

Dünya Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre Jamaika’dan Kolombiya’ya, Aruba’dan Portekiz’e 2 farklı kıtada 20’ye yakın konteyner terminali işleten İspanyol devi Perez y Cia Sociedad Limitada, Türkiye’den çekiliyor. 2009’da İzmir Aliağa’da bulunan Ege Gübre Limanı içerisindeki terminali işleten İspanyol devi, hisselerini satarak Türkiye’den çekiliyor. İspanyol şirketin paylarını ise Ege Gübre alacak. Temmuz ayında başlayan süreç, geçtiğimiz gün resmi kurumlara yapılan başvurularla tamamlanmak üzere. İspanyol şirketin resmi sitesinde yer alan operasyon coğrafyasında Türkiye de artık yer almıyor.

400 bin TEU kapasiteli bir konteyner limanı haline gelen terminali İspanyol şirket 15 yıllığına üstlenmiş, ek olarak 15 yıllık uzatma hakkına sahipti. 2039 yılına dek işletme hakkı bulunan liman için 1 milyon TEU kapasiteye ulaştırılması planlanmıştı. 703 metre gemi yanaşabilir rıhtıma sahip liman, İspanyol şirketinin Türkiye’deki tek iştirakiydi. İspanyol şirket, Angel Bernardo Perez tarafından 1853 yılında Küba ile ticaret amacıyla kuruldu.

Petkim Konteyner Limanı olarak adlandırılacak olan liman Aliağa’da bulunuyor ve 1.3 milyon TEU yıllık kapasitesiyle Ege bölgesinin en büyük limanı olarak biliniyor.
<< Önceki Haber İspanyol devi Türkiye'den çıkıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER