İşte Korona verilerinin gizlendiğinin belgesi

Mersin’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) sebebiyle hayatını kaybeden işçiye hastanenin doğal ölüm raporu verdiği ancak ailenin itirazıyla el yazısı ile “Covid-19” notu düşüldüğü ortaya çıktı.

SHABER3.COM

Mersin’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) sebebiyle hayatını kaybeden işçiye hastane doğal ölüm raporu verdi. 

Ailenin itirazıyla el yazısı ile “Covid-19” notu düşüldü. Skandala tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “İnsanlarımız hayatlarını kaybederken bu neyi gizleme çabası? Hiçbir tedbir alınmadan işçiler çalıştırılıyor.” dedi.

Türkiye’de 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin ardından vazgeçilen tedbirlerle Covid-19 vak'aları ülke genelinde artarken Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların gerçekliğine dair tartışma büyüyor. 

ANKA’nı haberine göre, Mersin’de Tarsus Devlet Hastanesi’nde, 31 Ağustos’ta salgın sebebiyle ölen bir işçinin ölüm raporundaki çelişkiler; bakanlığın verileri nasıl sisteme girdiğini de gözler önüne serdi. 

Testleri pozitif olmasına karşın resmi sistemde doğal ölüm olarak kaydedilen işçi hakkında düzenlenen raporda, sonucun el yazısı ile Covid-19 olarak değiştirildiği tespit edildi.


"ZORLA ÇALIŞTIRILIYORDU"

Mersin’de sanayi bölgesinde son bir ayda koronavirüs salgını hızla arttı. Alınmayan önlemler, yetersiz denetimler işçilerin yaşamını tehdit eder noktaya ulaştı. Mersin sanayisinin yoğunlaştığı Serbest Bölge’de kronik hastalığı olmasına karşın zorla çalıştırıldığı ileri sürülen ve 37 yaşında olduğu öğrenilen işçi E.K. rahatsızlanmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Testleri pozitif çıkan işçi Tarsus Devlet Hastanesi’nde 31 Ağustos’ta yaşamını yitirdi. Hastanenin düzenlediği “Ölüm Belgesi”nde dikkat çekici ayrıntılar yer aldı. Raporda, E.K’nin “Ölümün Şekli” başlığı altında resmi sisteme “Bulaşıcı olmayan hastalık (Doğal Ölüm)” yazılması dikkat çekti.Cenaze işlemleri öncesinde düzenenlenen ve resmi sisteme işlenen Ölüm Raporu ile işçinin ailesi gerçek dışı raporla karşılaştı. 

Bilgilerdeki yanlışlara itiraz edilmesinin ardından raporun değiştirildiği öğrenildi. Raporda “Ölüm Nedeni” bölümüne doktorun el yazısı ile “Covid-19” yazısı eklendiği ve imzayla paraf atıldığı tespit edildi.

CHP’Lİ GÖKÇEL: NEYİ GİZLİYORSUNUZ?

Mersin’de yaşanan skandala tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Burada çalışan bir işçimiz Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak raporunda ‘doğal ölüm’ yazıldı. Çok vahim olaylar var. Ölen işçimizin epilepsi hastası olduğu buna rağmen çalıştığını öğrendik. Testinin pozitif çıktığı, ateşinin artması sonucu yoğun bakıma alındığı ve hayatını kaybettiğini biliyoruz. En vahim olanı da ölen işçimizin ölüm belgesine doğal ölüm yazılması.” dedi. 

Gökçel, “Ölen işçimizin ailesinin ve yakınlarının itirazı sonucunda başhekimlikte doktor el yazısı ile düzeltilip ‘Covid-19’ yazılıp ıslak imza atılmış. İnsanlarımız hayatlarını kaybederken bu neyi gizleme çabası? Hiçbir tedbir alınmadan işçiler çalıştırılıyor. Hiçbir önlem alınmıyor. Ülkemizde vaka sayılarında yeni bir zirve yaşadığımız şu günlerde aklıselim hareket edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Gökçel, “Bakanlığın verileri saklamasıyla alakalı en somut örnek. Normal ölüm yazınca ailenin itirazları neticesinde bir doktor ıslak imzayla gerçekleri ortaya koyuyor. Bakanlık, gerçek verileri vermiyor, toplumdan saklıyor.” dedi.
<< Önceki Haber İşte Korona verilerinin gizlendiğinin belgesi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER