Jet önlem(!): Belediyelerin yardım toplaması izne bağlandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyelerinin Koronavirüs salgınında ekonomik güçlük çeken vatandaşlara yardım için başlattığı yardım kampanyalarına karşı harekete geçti.

SHABER3.COM

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs'e karşı bağış kampanyası başlatan Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) mensup belediyelerin yasanın gerektirdiği izni almadığını öne sürüp Valiliklere yazı gönderdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul, Ankara ve İzmir belediyelerinin Koronavirüs önlemlerinin getirdiği ekonomik güçlüklere karşı düzenledikleri dayanışma kampanyalarına karşı harekete geçti. 

VALİLERE "KOVUŞTURMA YAPIN" TALİMATI

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, Yardım Toplama Kanunu kapsamı dışındaki yardım toplama faaliyetleri hakkında kovuşturma yapılması istendi.

tarafsizhaberajansi.com'da yer alan habere göre kamu yararına uygun olarak muhtaç kişilere, hayır kurumlarının, dernek, vakıf ve kurumlara yardım toplama esasları yeniden belirlendi.
 
"BAZI YEREL YÖNETİMLER BAŞTA OLMAK ÜZERE..."

Genelgede açık biçimde yerel yönetimlerin koronavirüsle mücadele için düzenlediği yardım kampanyaları adres gösterildi. 

Genelgenin ilgili bölümü şöyle: “Son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür. 

Yasalarımızda yerel yönetimlerin Yardım Toplama Kanunundan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanunu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar. 

Bu çerçevede, söz konusu kurum, dernek ve vakıfların faaliyetlerini ve uygulamalarını Yardım Toplama Kanununun hükümlerine uygun yürütmeleri uyarılara rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan Kanunun 6. maddesinin ‘İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.”
<< Önceki Haber Jet önlem(!): Belediyelerin yardım toplaması izne bağlandı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER