Kanada'da liberaller, muhafazakârlardan iktidarı devraldı


Kanada'da Liberal Parti Lideri Justin Trudeau genel seçimlerden önde ayrılarak muhafazakârların dokuz yıllık iktidarına son verdi. Kanada siyasetinin genç yüzü, 338 sandalyeli 'Avam Kamarası'nda 180 koltuk alarak çoğunluk hükümeti oluşturabilecek.

Eski başbakan Pierre Trudeau'nun oğlu 43 yaşındaki liberal lider, seçim kampanyası boyunca Kanadalı zenginlerin vergi yükünü artırma, orta sınıfınkini ise azaltma sözü vermişti.

Seçim zaferi sonrası konuşan genç siyasetçi, "Kanada bugün daha önce olduğu ülke oluyor. Bu güzel ülke üzerindeki Kanadalılar bu akşam çok net bir mesaj gönderdi – ülkede gerçek bir değişim zamanı." ifadesini kullandı.

Zafer konuşmasında seçmenlerine "Bana açık ve şeffaf, vatandaşlarına güvenen, her bir Kanadalı için çalışan bir yönetim istediğinizi söylediniz." diyen Trudeau, "Tüm Kanadalıların başbakanı olacağım" şeklinde söz verdi.

Muhafazakâr Parti lideri Stephen Harper'ın yönetim biçimi, otokrat görülmesi ve ekonomideki gelişmeler eski başbakanın seçimi kaybetmesinin sebepleri arasında gösteriliyor.

Harper'ın yaklaşık 10 yıl boyunca ülkesine hizmet ettiğini hatırlatan liberal lider, "Hayatını bu ülkeye adayan herkesle birlikte kendisine teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Justin Trudeau, 2008 ve 2011 seçimlerinde Stephen Harper'ı deviremeyen liderlerden sonra iki yıl önce Liberal Parti'nin başına geçmişti.

2006'da Başbakan olan Harper, dördüncü döneminde koltuğunu Justin Trudeau'ya bıraktı. CİHAN
<< Önceki Haber Kanada'da liberaller, muhafazakârlardan iktidarı devraldı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER