Karamollaoğlu: TRT’ye de kayyım atanacak mı?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden alınıp yerlerine kayyım atanması ile ilgili olarak "Millet iradesine ipotek koymak kimseye bir şey kazandırmaz. Demokraside temel esas, seçimle gelenin seçimle gitmesidir." dedi. Karamollaoğlu, TRT ekranlarına teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın çıkarıldığını hatırlatarak, "TRT'ye de terör örgütü propagandası yapmaktan kayyım atanacak mıdır?" diye sordu.

Polis göstericinin kafasına kaskla defalarca vurdu!

Saadat Partisi Genel Başkanı Temel Karamolloğlu, partisinin eğitim merkezinde basın toplantısı düzenledi. 

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasını değerlendiren Karamollaoğlu, “İktidar bu konuda inisiyatif kullandı, biz bunun doğru olmadığını belirttik. Kayyım kararı hukuku dikkate almadığı gibi halkı da dikkate almamıştır. Adli yetkiye sahip kurumlar bellidir, bu kurum mahkemelerdir. Bunu dikkate almadan idarenin kendisini hem savcı hem de hâkim yerine koyarak uygulama yapması hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz. Kimse suç işleyenlerin görevde kalmasına destek vermiyor, suçların neden mahkemelerce tespit edilip karara bağlanmadan uygulama yapıldığına itiraz ediyor” dedi.

KARUN HÜKMÜNDE KARARNAME!

Karamollaoğlu, “Daha önce demiştik, ‘kanun hükmünde kararnameler giderek Karun hükmünde kararnamelere dönüşüyor’ diye. Maalesef son kararnameler bu konudaki endişemizi daha da arttırmıştır. Çünkü Karunlar da hak, hukuk tanımaz, halkın iradesini dikkate almazdı. Burada şu soruyu da sormadan geçmek istemiyorum; Osman Öcalan´ı ekranlarına çıkaran, TRT’ye de terör örgütü propagandası yapmaktan kayyım atanacak mıdır?” diye konuştu.

‘MÜDAHALE YETERSİZ KALDI’

Son dönemde meydana gelen orman yangınlarına da değinen Karamollaoğlu, “Ege'de yaşanan orman yangını da hepimizin malumu, müdahale ne yazık ki yetersiz kaldı. İddia o ki söndürme işi özel bir kuruluşa ihale edilmiş. ‘Türk Hava Kurumu (THK) neden müdahale etmiyor?’ sorusunu akla getirdi bu durum da. Bakan Bey’in açıklaması şaşırtıcı; ‘Siz hangi THK uçaklarından bahsediyorsunuz, 6 tane uçağın üçünün motoru arızalı diğer üçünün de farklı problemleri var çalışmıyor’. Kabahati özründen büyük, peki bu uçaklar neden tamir edilmiyor? Bir uçağın motorunu tamir etmekten aciz durumdasınız. Bu acziyetle bu ülke yönetilemez.” diye konuştu.

‘HÜKÜMETE KARŞI BİR KUTUPLAŞMA HAVASINA GİRMEK İSTEMEYİZ’

Soruları da yanıtlayan Karamollaoğlu, belediye başkanları görevden alınan Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) dayanışma ziyareti yapma konusundaki soruya, “Partilerle yeri geldiği zaman irtibat kuruyoruz. Ancak muhalefet olarak top yekun hükümete karşı bir kutuplaşma havasına girmek istemeyiz.” dedi.
<< Önceki Haber Karamollaoğlu: TRT’ye de kayyım atanacak mı? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER