Kaymakam yoksulların parasıyla kendine cip almış

Antalya Akseki’de yoksullara dağıtılması gereken parayla cip alan, ev harcamalarından temizlikçi masraflarına kadar vakfın hesabından karşılayan iki kaymakam hakkında soruşturma başlatıldı. Haklarında soruşturma başlatılan kaymakamların halen görevde olmaları dikkat çekti.

SHABER3.COM

Antalya’nın Akseki Kaymakamlığı’na bağlı Akseki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının hesaplarında usulsüz harcama yapmakla suçlanan iki kaymakam hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Konya Bölge İdare Mahkemesi yeterince emare olduğunu belirterek soruşturma izni verdi.

KİŞİSEL HARCAMALARINI VAKIFTAN YAPMIŞLAR
Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre Antalya’nın Akseki Kaymakamlığı’na bağlı Akseki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hakkında bir yıl önce başlatılan soruşturma kapsamında vakfın eski müdürü Abdullah Çatlı tutuklandı. “Usulsüz harcama”, “dolandırıcılık” ve “evrakta sahtecilik” suçlarının yöneltildiği Çatlı hakkında dava açıldı. Çatlı’nın vakfın harcamalarına ilişkin tuttuğu ajandası ise soruşturmanın kaymakamlara uzanmasına neden oldu. Ayrıca Çatlı, valilik ve Cumhurbaşkanlığı’na başvurarak, vakfın hesabından yapılan tüm ödemeleri 2015-2019 yılları arasında ilçede görev yapan kaymakam Murat Beşikçi ve Muhammed Emin Nasır’ın talimatı ile gerçekleştirdiğini belirterek kaymakamların vakfın hesabından kişisel harcama yaptığını öne sürdü.

VALİLİĞİN VERMEDİĞİ İZİN MAHKEMEDEN GELDİ
İddialar üzerine kaymakamlar Murat Beşikçi ve Muhammed Emin Nasır hakkında Antalya Valiliği’nden soruşturma izni istendi. Ancak valilik, iddiaların “sübuta ermediğini” belirterek iki kaymakam hakkında soruşturma izni vermedi. Abdullah Çatlı’nın avukatları valiliğin bu kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Konya Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi iki kaymakam hakkında soruşturma yürütülmesine izin verdi. Dairenin kararında iki kaymakam için soruşturma yürütülmesi için yeterince emarenin olduğu belirtildi.

GİDERKEN VAKFIN SON 14 BİN LİRASINI DA ALMIŞ
Abdullah Çatlı’nın yargılandığı dava kapsamında müfettişin yaptığı incelemeler sonucunda hazırladığı rapor ise vakfın hesabından neler için harcama yapıldığını gözler önüne serdi. Raporda kaymakam Beşikçi’nin vakıf kasasından alınan 100 bin liraya Volkswagen Amarok cip aldığı bu aracın tamir masrafı ile radar cezalarının da vakfın hesabından karşılandığı aktarıldı. Ayrıca kaymakamın vakfın parasından 4 bin 500 liraya drone aldığı, evinin Digiturk ödemelerini, evine temizliğine gelen S. P’nin ödemesini de yine vakıf kasasından yaptığı aktarıldı. Beşikçi’nin, tayin nedeniyle ilçeden ayrıldığında dahi vakfın kasasında kalan 14 bin lirayla yeni aldığı arabasının kasko ve sigortasını ödediği belirtildi.

YOKSULA DAĞITILMIŞ GİBİ GÖSTERİLDİ
Beşikçi’nin ilçeden ayrılmasının ardından yerine Muhammed Emin Nasır geldi. Nasır ise diğer kaymakam döneminde alınan cipi sattı. Cipin parasının bir kısmı ile hükumet konağının önüne hayvan figürleri koydururken bir kısmı ile makam odasını restore etti. Ayrıca Nasır’ın talimatı ile vakfın hesabından 3 bin 500 lira çekildi. Bu para 7 yoksula dağıtılmış gibi gösterildi. Ancak, paranın 3 bin lirası ile kaymakamın da fotoğrafının basıldığı “Sıfır Atık Boyama Kitabı” bastırıldı. Ayrıca Nasır’ın ramazan ayında ilçede yaşayan 9 fakir kişiye 30 gün boyunca iftar yemeği verilmiş gibi sahte fatura düzenlettiği belirtildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İki kaymakam hakkında soruşturma izni verilmesinin ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı kaymakamlar hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma başlattı. Haklarında soruşturma izni verilen kaymakam Murat Beşikçi şu an Diyarbakır Yenişehir’de, Muhammed Emin Nasır ise Tunceli’nin Pertek ilçesinde görev yapıyor.
<< Önceki Haber Kaymakam yoksulların parasıyla kendine cip almış Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER